کاهش ۸.۵ درصدی تصادفات فوتی در استان کردستان

مسئولان استانی با استناد به آمار سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرده‌اند که آمار تصادفات فوتی ثبت شده در دو ماهه نخست امسال نسبت به میانگین کشوری ۸.۵ درصد کاهش یافته و این در حالی‌ است که میانگین کشوری ۱۲ درصد افزایش یافته است. به عبارتی این آمار کاهش ۲۰ درصدی نسبت به میانگین کشته‌های جاده‌ای ایران نشان می‌دهد.

اگرچه این آمار خوشحال کننده به نظر می‌رسد اما باید تأکید داشت که نه تنها فوت، بلکه حتی زخمی شدن یک نفر در تصادف باید محل نگرانی باشد.

با این وجود آنچه در روزهای اخیر در همین جاده‌های اطراف سقز دیده‌ایم نگران کننده است. یک فوتی و یک مصدوم بر اثر واژگونی خودروی ۳ اف در مسیر بانه، یک کشته و دو زخمی به دلیل واژگونی خودروی باری تویوتا، یک کشته و دو زخمی بر اثر واژگونی خودروی حامل کولبران در جاده دوآب، مرگ دو نفر بر اثر تصادف بین پژو و موتورسیکلت در نزدیکی آیچی و هشت زخمی به دلیل برخورد ۳ خودرو تریلی حامل میلگرد، پراید و سمند در جاده بوکان تنها بخشی از تصادف‌هایی است که در روزهای اخیر در منطقه اتفاق افتاده است.

اگرچه بخشی از این تصادف‌ها ناشی از بی احتیاطی و کیفیت پایین خودروهاست، اما بخش زیادی از آنها به استاندارد پایین جاده‌ها و نیز حجم زیاد کامیون‌ها و وسایل نقلیه بزرگی بر می‌گردد که حتی جاده‌ها گنجایش و ظرفیت آنها را ندارد سالهاست وعده بهبود آنها به جایی نرسیده است. بنابراین آمار دو ماهه به تنهایی نمی‌تواند بهبود وضعیت را نشان دهد و هرچند امیدواریم این آمار همچنان کاهشی باشد اما کُشته و زخمی‌های تصادفی را آخر سال می‌شمارند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا