چشم طمع به زمین‌های منابع طبیعی، عرصه‌های درختکاری شده و زمین‌های شهرک صنعتی سقز+ واکنش‌ها

در روزهای اخیر که ادارات دولتی تعطیل بود، یکی از صاحبان واحدهای تولیدی در شهرک صنعتی سقز از این فرصت استفاده و در روز روشن با آوردن ماشین آلات در محل، بخشی از زمین‌های این شهرک را که چند سال قبل توسط انجمن ژینگه‌پاریزان و با هماهنگی منابع‌طبیعی درختکاری شده بود تخریب کرده است.

 

پس از اطلاع حامیان محیط‌زیست و حضور خبرنگار واکاوی در محل، فرد مذکور ادعا کرد که برای این کار مجوز دارد اما از ارائه‌ی آن خودداری کرد. خبرنگار واکاوی موضوع را از رئیس منابع طبیعی سقز پیگیری کرد که “سهراب احمدی” ضمن اظهار بی‌اطلاعی از این کار، قول پیگیری آن را در اسرع وقت داد.

همزمان، شیرزادی‌پور نماینده شرکت شهرک‌های استان کردستان در سقز نیز به واکاوی گفت: صاحب واحد تولیدی مذکور جهت اخذ مجوز اقدام کرده اما هنوز مجوز نهایی به وی داده نشده است. شیرزادی‌پور افزود: فردا موضوع مجوز را پیگیری و به صورت دقیق اطلاع میدهم.

به دلیل اهمیت موضوعات محیط‌زیستی، واکاوی موضوع را تا آخر پیگیری خواهد کرد.

واکنش‌ها:

پس از گزارش واکاوی در مورد تخریب بخشی از عرصه‌های درختکاری شده در اطراف شهرک صنعتی سقز توسط یکی از صاحبان واحدهای تولیدی، واکنش‌های متفاوتی نسبت به این قضیه مطرح شد؛ پیگیری‌های خبرنگار واکاوی حاکی است شرکت شهرک‌های استان پروژه اخذ مجوز این فرد را رد و تأیید کردند که این کار بدون هماهنگی با شرکت شهرک‌ها انجام شده و اقدامات برای مقابله با این کار در حال انجام است.

فرماندار سقز: هر کسی برای واحد تولیدی یا هر منظور دیگری درخواست زمین داشته باشد باید مراحل قانونی آن را طی کند، اگر کاری غیر قانونی انجام گرفته شود حتما جلوی آن گرفته خواهد شد.

منابع طبیعی: صبح امروز با حضور کارشناسان در محل و بررسی و ارزیابی موقعیت مشخص شد که مجوزی برای احداث ابنیه و یا هر کار دیگری در دست نیست و این عمل غیر قانونی است. سهراب احمدی رئیس اداره منابع طبیعی به واکاوی گفت: زمین مذکور از آنِ منابع طبیعی استان است و عامل تخریب به دادگاه معرفی و مطابق قانون با وی برخورد می‌شود.

نماینده شرکت شهرک‌ها: زمین مذکور جزو زمین‌های شهرک صنعتی نیست و هیچگونه واگذاری انجام نشده است. شیرزادی‌پور گفت: اگر آن فرد درحال اخذ مجوز و تغییر کاربری باشد مراحل مختلفی را باید برای دریافت زمین طی کند که زمان‌بر است و هر اقدامی که تاکنون از جانب وی صورت گرفته بدون هماهنگی با ما بوده است.

انجمن ژینگه‌پاریزان: محیط زیست و حفاظت از منابع طبیعی باید دغدغه همه شهروندان و خصوصا صاحبان صنایع باشد و ما در برابر هر اقدامی که لطمه‌ای به منابع طبیعی شهرستان بزند می‌ایستیم.

با این اوصاف چند سؤال مطرح است:

۱. فرضا که فرد مذکور در حال اخذ مجوز است، چرا باید ساخت یک سازه قبل از اخذ مجوز شروع شود؟ این اجازه را کدام نهاد قانونی به وی داده است؟

۲. چه ارگان‌هایی باید در برابر چنین تخلفاتی ورود و حافظ حقوق مردم و طبیعت باشند؟

۳. اگر هوشیاری حافظان محیط‌زیست و رسانه‌های محلی نباشد، ادارات مختلف از جمله منابع طبیعی، محیط زیست و … تا چه میزان می‌توانند چلوی چنین تخریب‌هایی را بگیرند؟ آیا کمبود نیرو در این ادارت می‌تواند بهانه‌ای برای بی اطلاعی از چنین اتفاقاتی باشد؟

۴. موضع سایر صاحبان واحدهای تولیدی در چنین مواردی و احتمالا سکوت در قبال چنین کاری چه عواقبی می‌تواند برای منابع طبیعی داشته باشد؟

۵. چرا باید به آسانی فعالیت‌های انجمن‌های محیط‌زیستی که در سالهای اخیر چشمگیر بوده است نابود و به فراموشی سپرده شود؟

 

واکنش شرکت شهرک‌های صنعتی استان کردستان

احتراما پیرو انتشار گزارشی با تیتر “چشم طمع به زمین های منابع طبیعی، عرصه های درختکاری شده و زمین های شهرک صنعتی سقز” در آن پایگاه خبری خواهشمند است جوابیه شرکت شهرک های صنعتی استان کردستان در پاسخ به مطلب منتشر شده عینا و با توجه به ماده ۲۳ قانون مطبوعات اقدام گردد.

ضمن تقدیر از رسانه‌های شهرستان سقز و همیاران طبیعت، در تمام کشورهایی که رونق صنعت و تولید در کنار حفظ محیط زیست و منابع طبیعی دارای اهمیت ویژه هستند مطبوعات و رسانه‌ها دارای نقش اساسی در اطلاع‌رسانی و هم‌افزایی جهت نیل به اهداف توسعه محور در کشورها می‌باشد.

رعایت قوانین و سلسله مراتب ایجاد واحد تولیدی یا کارگاهی محدود به قشر یا طیف خاصی نیست و در اساس تمام متقاضیان زمین در شهرک‌های صنعتی موظفند در مدیریت و توسعه صنعت در کشور و با پیروی از منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به سهم خود کوشا باشند.

بر همین اساس و پس از وصول گزارش رسانه‌های شهرستان سقز با عزیمت همکاران فنی و حقوقی به محل و ضمن توقف تداوم عملیات مذکور، برخورد و اقدامات قانونی با عامل تخریب زمین به عمل آمد و مشخص گردید که زمین‌های مذکور توسط احدی از صاحبان واحدهای همجوار و بدون اخذ هر گونه مجوز و هماهنگی با شرکت شهرک‌های صنعتی استان کردستان اقدام به چنین تصرفی نموده که تذکرات لازم و توضیحات قانونی جهت مراحل بعدی به وی اعلام گردید.

فرد مورد نظر با اقرار به بی‌توجهی خود نسبت به قوانین در حوزه ی شرکت شهرک ها ادامه روند خاکبرداری را متوقف و عینا صورت جلسه‌ی شرکت شهرک‌ها که وی را از هر گونه اقدام بعدی نهی می‌کند؛ امضا و متعهد گردید روند قانونی و پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

همچنین مقرر گردید مالک این واحد تولیدی در صورت عدم موفقیت در اخذ مجوزهای لازم از منابع طبیعی و شرکت شهرک‌ها این قطعه زمین را به حالت اولیه بازگرداند.

 

واکاوی_اخبار سقز

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا