“کاهش سرانه مطالعه” درون‌مایه تئاتر کُردهای عراقی شد

نمایش «یک قاش کتاب» به کارگردانی «شمال احمد» از دربندی خان اقلیم کردستان عراق در سیزدهمین دوره از جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان با موضوع کاهش سرانه مطالعه به نمایش درآمد.

در روز سوم سیزدهمین دوره از جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان، نمایش «یک قاش کتاب» به کارگردانی «شمال احمد» از اقلیم کردستان عراق در پارک شانو مریوان برای تماشاگران به اجرا درآمد.

در این نمایش، موضوع کاهش مطالعه و دلایل آن به گونه‌ای آمیخته با طنز و به زبان کُردی به نمایش درآمده بود.

کارگردان نمایش «یک قاش کتاب» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه کردستان، درباره این نمایش اظهار کرد: موضوع نمایش ما یک معضل اجتماعی بوده و در ارتباط با مورد غفلت قرار گرفتن مطالعه کتاب است.

«شمال احمد» افزود: بی پولی و گرانی از جمله دلایلی است که باعث کاهش مطالعه شده و باعث شده که سرانه مطالعه بسیار کاهش بیابد.

وی با اشاره به اینکه مطالعه کتاب امری بسیار مهم در زندگی هر شخصی است، گفت: مطالعه باعث پیشرفت جامعه می‌شود؛ در همه جا بی‌پولی و گرانی وجود دارد اما باید مطالعه کتاب را همواره مورد توجه قرار دهیم.

کارگردان نمایش «یک قاش کتاب» عنوان کرد: متاسفانه افزایش قیمت کتاب در برخی از موارد هم در کاهش سرانه مطالعه موثر بوده است اما ما می‌توانیم که کتاب‌های ارزان بخریم و بخوانیم.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه این سومین باری است که در این جشنواره شرکت می‌کنم، تصریح کرد: امسال نسبت به سال گذشته سطح کیفی جشنواره بهتر بوده که این جای خوشحالی دارد.

احمد در ادامه خواستار افزایش تعداد گروه‌های خارجی در سال های آینده شد و گفت: افزایش گروه‌های خارجی در پربار کردن و افزایش سطح کیفی جشنواره بسیار موثر خواهد بود.

وی با بیان اینکه قطعا هیچ کاری بدون نقص نیست، ذکر کرد: به اعتقاد من در زمان اجرای برخی از نمایش‌ها بسیار هوا گرم است و یا برخی از نمایش‌ها با وقت نهار یا شام تداخل پیدا کرده است.

کارگردان نمایش «یک قاش کتاب» خاطرنشان کرد: همچنین برخی از مکان‌هایی که برای اجرا انتخاب شده است با محل زندگی مردم دور بوده و دسترسی مردم برای تماشای آنها کمتر است.

وی یادآور شد: بهتر است که نمایش‌ها در بازار و یا مکان‌های شلوغ و پر رفت و آمد سطح شهر اجرا شود تا مردم بیشتری آنها را ببینند.

لازم به ذکر است؛ سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان از دهم تا چهاردهم شهریورماه و با حضور ۳۹ گروه داخلی و خارجی در بخش‌های مسابقه، آزاد، آیینی و سنتی، خارجی، مرور، کودک و نوجوان، ویژه و جنبی برگزار می‌شود.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا