کتابخانه و لوازم اتاق “دکتر ابراهیم یونسی” به دانشگاه پیام نور بانه اهدا شد

قبل‌‌از ظهر امروز طی مراسمی در سالن دانشگاه پیام نور بانه، کتابهای مرجع و آثار ترجمه شده، میزکار، رادیو و … اتاق کار شخصی ابراهیم یونسی از سوی خانواده‌ی او به دانشگاه پیام نور بانه اهدا شد. در این مراسم که باحضور خانواده یونسی، دانشگاهیان، انجمن‌های مدنی و مسئولان برگزار شد، از اتاقی که برای نگهداری لوازم آن نویسنده اختصاص داده شده رونمایی شد.

در این مراسم یعقوب احمدی رئیس دانشگاه پیام نور کردستان طی سخنانی گفت: جامعه‌شناسان معتقدند که اگر سطح توسعه انسانی پایین باشد موجب بروز انحرافات در سطح جامعه می‌شود و استان کردستان نیز در زمینه توسعه انسانی شاخص پایینی را در سطح کشور دارد، اما چون دارای مزیت فرهنگی است، ویژگی‌های فرهنگی باعث شده که برخلاف نظریه‌های جامعه‌شناسی، بروز انحرافات جامعه در کردستان بسیار پایین باشد و اشخاصی همانند ابراهیم یونسی و سایر نویسندگان و شاعران کرد موجب این مهم شده‌اند و باعث شده‌اند که کردستان از نظر فرهنگی استانی غنی باشد. این اقدام خانواده یونسی نیز در راستای غنای فرهنگی استان است و در آینده تاثیرات مثبت این حرکت درست و سنجیده را در جامعه شاهد خواهیم بود.

بیگلری نماینده سقز و بانه در مجلس نیز در سخنانی با اشاره به زندگی ابراهیم یونسی ابراز امیدواری کرد که این اقدام موجب شود تا بانه همچنان که توانست از نظر اقتصادی به قطبی در کشور تبدیل شود، در زمینه علمی نیز در کشور مطرح گردد. بیگلری همچنین افزود: خانواده یونسی می‌خواستند لوازم اتاق کار دکتر ابراهیم یونسی را به دانشگاه کردستان اهدا نمایند، که به پیشنهاد بنده از این کار منصرف شدند و لوازم کار آن نویسنده بزرگ را به زادگاه او در بانه منتقل کردند.

در همین ارتباط آزاد یونسی فرزند ابراهیم یونسی در سخنانی کوتاه به واکاوی گفت:

هدف ما از این کار این بود که لوازم و وسایل پدرم از بین نرود، چون در گذر زمان امکان داشت که وسایل و کتابها مفقود و دچار آسیب شوند. به همین جهت تصمیم گرفتیم که آنها را به یک مکان فرهنگی همچون دانشگاهی واگذار کنیم تا از آن نگهداری و محافظت شود. او همچنین افزود: این کتابها، تمام کتابهای کتابخانه پدرم نیستند، فقط آثار ترجمه شده و کتابهای مرجع هستند. فعلا سایر آثار به همراه دست نوشته‌ها و یادبود و لوح تقدیرها نزد خانواده می‌ماند. آزاد یونسی همچنین گفت: هنوز دو نسخه کتاب چاپ نشده از پدرم هست که مهمترین آن ترجمه مذاکرات مجلس سنای آمریکا در دهه هفتاد میلادی است که امیدوارم این اقدام موجب شود که ما بتوانیم با همکاری مسئولان آن اثر را به چاپ برسانیم. او در پایان تاکید کرد که در آینده‌ای نزدیک سایر اموال شخصی ابراهیم یونسی به این مجموعه اضافه خواهد شد.

رییس دانشگاه پیام نور بانه نیز در خصوص نحوه نگهداری از این اموال گفت: اتاقی که برای این وسایل و کتابخانه در نظر گرفته شده است و محققان و دانشگاهیان می‌توانند از آن استفاده کنند و تمامی وسایل اتاق، جزو اموال نفیس دانشگاه ثبت شده و به خوبی از آن نگهداری خواهد شد.

از جمله حاشیه‌های این مراسم نیز بخشی از سخنان نماینده مجلس بود که اعتراف کرد، تلاش داشته تا به جای یعقوب احمدی رییس فعلی دانشگاه پیام نور کردستان، شهریار سعیدیان از اساتید دانشگاه پیام نور که اصالتا بانه‌ای است بر کرسی ریاست دانشگاه پیام نور کردستان بنشیند.

مطالب مرتبط

‫3 دیدگاه ها

  1. خانواده محترم فرزانه وارسته زنده یاد یونسی ضمن تقدیر اززحمات ارزشمندتان ایکاش به دانشگاه کردستان مرکز علمی استان اهدا می کردید.

  2. درود برخانواده محترم زنده یاد دکتر یونسی.اهدا محل کار دکتر بزرگوار به دانشگاه کردستان بهتر بود نه پیام نور.چون دانشگاه کردستان مرکز علمی بزرگتری است .ونخبگان علمی زیادی نظیر پروفسور بیورانی حضور دارند .
    نماینده محترم حضرتعالی برای پیام نور تلاش نفرمایید دانشگاه کردستان بیورانی ها را در تیم علمی دارد.

  3. سلام آقای نماینده محترم اگر شهریار سعیدیان آنقدر خوب است چرا اورا به بانه نمی آورید چرا دراستان . چون اگر در استان باشند هیچ کاری برای بانه ای ها نمی کنند .ورئیس فعلی را برداریدما بانه ای ها هم حق داریم
    با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا