کردستان از نظر شمار بیکاران رتبه سوم کشور را دارد

معاون‌آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان گفت: این استان با دارا بودن نرخ بیکاری ۱۶ و سه دهم درصدی حدود ۲ و هشت دهم درصد کل بیکاران‌کشور را در خود دارد که در مقایسه با بقیه استان های کشور از نظر شمار بیکاران، استان کردستان بعد از کرمانشاه و چهارمحال و بختیاری رتبه سوم کشور را دارد.

مسعود سالمی بوکانی روز یکشنبه در پنجمین جلسه شورای اداری استان در سنندج، افزود: بر اساس داده های سرشماری سال ۹۵  سیمای بیکاری استان کردستان تهیه شده و نظر به اینکه این آمارها بر اساس خود اظهاری مردم گردآوری شده است می توان آن را معتبرترین آمار در مورد وضعیت بیکاری استان کردستان قلمداد کرد.

وی با بیان اینکه جمعیت استان کردستان ۱ میلیون و ۶۰۳ هزار و ۱۱ نفر است، گفت: از این جمعیت تقریبا ۳۰ درصد آن یعنی ۴۷۴ هزار نفر شاغل است.

سالمی بوکانی عنوان کرد: ۶ درصد از جمعیت فعال استان به تعداد ۹۲ و  هزار و ۴۸۳ نفر بیکار هستند و از جمعیت استان حدود ۱۴ درصدشان جزو محصلین ۱۰ سال به بالا ، ۲۷ درصد خانه دار، ۳ درصد آنها دارای درآمد بدون کار، ۳ درصد زیر مجموعه سایر و حدود ۱۷ درصد جمعیت خارج از شمول نیروی کار استان هستند.

وی ادامه داد: جمعیت ۱۰ سال به بالا  در استان کردستان به دو گروه فعال و غیر فعال تقسیم می شوند و شمار جمعیت ۱۰ سال به بالا در استان یک میلیون و ۳۳۵ هزار و ۷۲ نفر بوده که ۸۳ و دو دهم درصد از جامعه را شامل می شود.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان با اشاره به اینکه از سال ۹۰ تا ۹۵ حدود ۷۰ هزار نفر به جمعیت فعال استان اضافه شده است، گفت: در فاصله سال های ۹۰ تا ۹۵ حدود ۷۰ هزار نفر به جمعیت فعال استان اضافه شده اما ۵۴ هزار شغل ایجاد شده و هر چند دو برابر پنج ساله ۸۵ تا ۹۰ اشتغالزایی در استان صورت گرفته اما بدلیل بالا رفتن جمعیت فعال علی الخصوص در میان زنان، این میزان از اشتغال در جامعه محسوس نیست.

سالمی بوکانی جمعیت بیکار استان را ۹۲ هزار نفر خواند و افزود: جمعیت فعال استان ۵۶۶ هزار نفر و جمعیت بیکار استان کردستان ۹۲ هزار نفر است و برآیند آن نرخ بیکاری ۱۶ و سه دهم درصد خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در شهرها ۱۸ و شش دهم درصد اما در روستاها ۱۱ و دو دهم درصد است، گفت: از ۹۲ هزار نفر جمعیت بیکار استان حدود ۲۱ درصد در روستاها و ۷۹ درصد در شهر ها زندگی می کنند و نرخ بیکاری در جامعه شهری ۱۸ و شش دهم درصد اما در جامعه روستایی ۱۱ و دو دهم درصد است.

وی خاطر نشان کرد: اگر چه از نظر تعداد بیکاران، شمار مردان بیکار در استان بیشتر است و در واقع از کل جمعیت بیکار استان ۷۴ درصد مرد و ۲۶ درصد زنان هستند، اما نرخ بیکاری زنان در کردستان دو برابر نرخ بیکاری مردان است.

سالمی بوکانی با بیان اینکه بیشترین آمار بیکاری در کردستان جوانان تحصیل کرده ۱۵تا ۲۹ ساله هستند، افزود: بیشترین بیکاری در استان کردستان مربوط به جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال است، بدان معنا که نرخ بیکاری در این محدوده سنی ۳۱ و هفت دهم درصد  است و از تعداد کل ۹۲ هزار نفر بیکاران استان کردستان بیش از ۵۳ هزار نفر آنها یعنی ۵۸ و پنج دهم درصد در این گروه سنی قرار می گیرند.

منبع:ایلنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا