کردستان در تورم نقطه به نقطه خانوارهای روستایی بدترین وضعیت را در میان استان های کشور دارد؛در تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری تنها دو استان وضعیتی بدتر از کردستان دارند

مرکز آمار ایران، ۵ آبان‌ماه جاری گزارش شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان در مهرماه ۱۳۹۷ را منتشر کرد؛ نگاهی به محتوای گزارش و داده‌های ارائه شده، وضعیت تأسف‌بار استان کردستان در یک شاخص اقتصادی دیگر را تصویر می‌کند.

طبق آنچه مرکز آمار ایران در گزارش شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان در مهر ۹۷ منتشر کرده است درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری کشور به صورت میانگین ۳۲٫۴ درصد و در کردستان ۳۷٫۷ درصد است؛ و این یعنی خانوارهای شهری ساکن استان کردستان به طور متوسط ۵٫۳ درصد بیشتر از میانگین کل کشور نسبت به مهر ۱۳۹۶ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

نگاهی به نمودار تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری به تفکیک استان که تصویر آن در گزارش مرکز آمار منتشر شده نشان می‌دهد که در این شاخص، تنها دو استان ایلام و لرستان وضعیتی بدتر از کردستان دارند!

اما مطابق آنچه مرکز آمار ایران در بخش دیگری از گزارش شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان در مهر ۹۷ منتشر کرده است، درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای روستایی کشور به صورت میانگین ۳۵٫۳ درصد و در کردستان ۴۳٫۱ درصد است؛ و این یعنی خانوارهای روستایی ساکن استان کردستان به طور متوسط ۷٫۸ درصد بیشتر از میانگین کل کشور نسبت به مهر ۱۳۹۶ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

نگاهی به نمودار تورم نقطه به نقطه خانوارهای روستایی به تفکیک استان هم که تصویر آن در گزارش مرکز آمار منتشر شده نشان می‌دهد که در این شاخص، کردستان بدترین وضعیت را در میان همه استان‌های کشور دارد!

یک نکته که در اینجا باید مورد اشاره قرار گیرد آن است که تورم مورد اشاره در گزارش مرکز آمار تنها مختص به استان کردستان نیست و در همه استان‌های کشور دیده می‌شود اما سؤالاتی اساسی هم وجود دارد و آن اینکه چرا تورم نقطه به نقطه در نقاط شهری کردستان باید نسبت به استان نخست نمودار ۱۲٫۲ درصد و نسبت به میانگین کشوری ۵٫۳ درصد بیشتر باشد؟ همچنین چرا تورم نقطه به نقطه در نقاط روستایی کردستان باید نسبت به استان نخست نمودار ۱۵٫۶ درصد و نسبت به میانگین کشوری ۷٫۸ درصد بیشتر باشد؟ متولیان نظارت بر بازار کردستان کجا هستند و چه می‌کنند؟!

این گزارش را مرکز آمار ایران به عنوان تنها مرجع رسمی اعلام آمار منتشر کرده و نه منتقدان دولت؛ زبان ارائه این گزارش هم مانند سایر گزارش‌های مشابه، زبان ریاضی است نه انشاء! و بی‌راه نیست اگر کسی بگوید این گزارش به مانند سایر گزارش‌های مشابه به نوعی کارنامه عملکرد منصوبان دولت در استان‌های مختلف هم هست.

 

منبع: تابناک

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا