چند آمار از تصادف‌های نوروزی

کردستان در میان استان‌های با کمترین فوتی

یکی از خبرهای معمول در ایام تعطیلات و بویژه نوروز، آما تصادفات جاده‌ای و مرگ‌های ناشی از آن است.

هرچند بر اساس تعاریف و استانداردهای موجود، آمار نهایی حوادث رانندگی نوروز هر سال تا نیمه اردیبهشت ماه پس از مشخص شدن وضعیت مصدومین تصادفات این ایام، جمع‌آوری و پس از تجزیه و تحلیل منتشر می‌شود، اما آمارهای اولیه حاکی از کاهش میزان تصادفات و به تبع کاهش تعداد فوتی‌هاست.

براساس آمار اعلام شده از سوی پلیس راهور ناجا، از ۲۵ اسفند سال گذشته تا پایان ۱۲ فروردین امسال ۶۶۳ نفر در تصادف‌های جاده‌ای جان خود را از دست دادند.

به‌ گفته فرمانده کل انتظامی کشور، آمار تصادف‌ها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۷ درصد و آمار جانباختگان ناشی از حوادث رانندگی هم ۲۳ درصد کاهش داشته است. همچنین در این مدت ۹۴۰۷ تصادف جرحی روی داده که ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته کمتر است، این در حالی است که بر اساس آمار سامانه‌های تردد شمار، امسال میزان سفرهای نوروزی در جاده‌های کشور نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش داشته است.

جانشین پلیس راهور هم می‌گوید هرچند برخی استان‌ها هنوز آمار فوت جاده‌ای خود را در نوروز اعلام نکرده‌اند، اما بررسی آمار منتشر شده ‌نشان می‌دهد که سیستان و بلوچستان، فارس، بوشهر، کرمان و خوزستان بیشترین فراوانی تصادف را در تعطیلات نوروز امسال داشته‌اند که البته مساحت و شبکه ارتباطی هر استان نیز در این موضوع دخیل است.

در میان استان‌هایی که آمار فوت جاده‌ای خود را در نوروز اعلام کرده‌اند، چهارمحال ‌و بختیاری بدون ثبت مورد فوتی پایین‌ترین سوانح نوروزی را داشته است.

بعد از چهارمحال و بختیاری بدون ثبت فوت، قزوین، قم، کردستان، زنجان و همدان هم کمترین تلفات را به‌خود اختصاص داده‌اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا