گردنه فیلان تاقی تا شب مسدود است

ایرج گیلاسی مسئول واحد آتشنشانی سقز در گفتگو با واکاوی و در ارتباط با واژگونی تانکر حامل گاز مایع در مسیر سقز دیواندره گفت: در دو ماه اخیر این دومین تانکری است که در مسیر سقز دچار حادثه می شود. از آنجا که تانکرهای حادثه دیده، گران قیمت بوده و صاحبان آن به راحتی حاضر به آسیب پذیری بیشتر آن نیستند و از سوی دیگر رها سازی مواد داخل آن در طبیعت باعث ضرر و زیان می‌شود فرآیند نقل و انتقال آن به آسانی میسر نیست.

گیلاسی در مورد تانکری که هم اکنون در گردنه فیلان تاقی موجب مسدود شدن یک باند مسیر شده است گفت: خوشبختانه تانکر مذکور هیچگونه نشتی ندارد اما به دلیل سنگینی تانکر و نبود تجهیزات لازم در منطقه ممکن است جابجایی آن تا پایان امروز طول بکشد.

گیلاسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آمار حوادث غیرمترقبه از جمله آتش سوزی گفت: سال گذشته ۹۶ مورد آتش سوزی مراتع و مزارع وجود داشت اما امسال به دلیل بارش های مناسب و به تبع آن پوشش گیاهی مناسب در منطقه پیشبینی می شود این آمار افزایش پیدا کند کما اینکه تا پایان خرداد ۴۴ مورد آتش سوزی مراتع داشته ایم اما در این میان دو مانع اصلی برای رسیدگی سریع به حوادث وجود دارد که مسافت زیاد و صعب العبور بودن مناطق از جمله این موانع هستند. از سوی دیگر آتشنشانی سقز به دلیل کمبود امکانات از جمله ماشین دو دیفر که بتواند در کوتاه ترین زمان و کمترین تلفات به حادثه رسیدگی کند بی بهره است.

گیلاسی با اشاره به اینکه محدوده فعالیت آتشنشانی حوزه شهری است گفت: در برخی مواقع بحرانی به تشخیص مدیر بحران شهرستان و به صورت نیروی پشتیبان به همراه اداره منابع طبیعی وارد عمل می شویم که در اداره مذکور نیز به دلیل امکانات محدود، پوشش حوادث شهرستان یه سختی صورت می گیرد و در مقابل نیز در روستاهای ایرانشاه، سرا و قشلاق پُل حداقل تجهیزات وجود دارد اما به دلیل کمبود نیرو ی آموزش دیده عملا این تجهیزات نیز مورد استفاده قرار نمی گیرند. 

مسئول واحد آتشنشانی سقز، فرهنگ سازی از سوی نهادهای مربوطه و تشویق مردم به مشارکت در کاهش تلفات و آموزش آنان برای جلوگیری از آتش سوزی مزارع را مهم ارزیابی کرد و گفت: در قانون تعزیرات، بی توجهی به این امر جرم انگاری شده و امید است از طریق دستگاههای زیربط مورد توجه واقع شود. وی تجهیز دهیاری ها را مهم عنوان کرد و افزود: در بیشتر روستاها ماشین های دو دیفر موجود هستند که می توانند در کاهش خطرات مؤثر واقع شوند.

گیلاسی در پایان ضمن اشاره به خطر شنا در محدوده سدهای اطراف سقز گفت: در این مورد نیز بُعد منسافت مانع از رسیدگی به موقع و کمک به افراد غرق شده است اما در این راه استقرار افرادی از سوی هیأت نجات غریق شهرستان سقز در محدوده سدها می تواند کمک شایانی به کاهش تلفات داشته باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا