گزارش میدانی واکاوی از قیمت میوه و آجیل در شهرستان سقز

🔹در هر مقطع زمانی و به هر مناسبتی که باشد بازار تب و تاب های خاص خود را دارد و شب یلدا نیز از این قافله عقب نیفتاده و حتی پیشی نیز گرفته است. بررسی ها و گزارش های میدانی واکاوی نشان می دهد که بخش قابل توجهی از تقاضاهای مردم برای خرید در شب بلدا در آخرین ساعات و دقایق هنوز تخلیه نشده است و علاوه بر آن در آخرین روز پاییز نیز از حراج های عصر و غروب خبری نیست.

🔹هرچند خریدهای شب یلدا از روزهای قبل آغاز شده است اما جوش و خروش ها در مسیرهای اصلی بازار در آخرین روز منتهی به پاییز از اولین ساعات روز آغاز شده است و به اذعان تعداد زیادی از فروشندگان و خریداران، بازار امسال تفاوت جدی با سال گذشته و سال های قبل از آن دارد. فروشندگان میوه و آجیل در گفتگو با واکاوی بر این نکته تأکید داشته اند که محصولاتی که امسال در بازار عرضه می شود از نظر کمی و کیفی تفاوتی با سال گذشته ندارند اما میزان فروش محصولات شب یلدا تفاوت چشمگیری با سال گذشته و سال های قبل از آن دارد. همچنین خریداران و مشتری های بازار در این شب مخصوص نیز همچون فروشندگان باور دارند که عرضه محصولات با سال گذشته تفاوت چندانی ندارد اما جدا از التهابات خاص این شب، میزان خریدشان برای شب یلدا به مراتب کمتر از سال های گذشته است که از جمله این عوامل به شیب افزایش قیمت ها، عدم نظارت بر بازار، پایین آمدن قدرت خرید و در نتیجه کوچک تر شدن سفره های مردم اشاره داشته اند.

🔹نکته قابل توجهی که می توان بر آن تأکید داشت این است که در مسیرهای اصلی بازار سقز قیمت های متفاوتی مشاهده می شدکه از نظر کیفی نیز تفاوت قابل توجهی با یکدیگر نداشته و به همین دلیل میوه فروشی ها و آجیل فروشی ها مسیرهایی همچون به ر گاراژ و خیابان آزادی تفاوت قابل ملاحظه ای با قیمت های میادین هەڵۆ (جمهوری) و قدس داشته است که در این میان میوه های مختص شب یلدا از جمله انار وضعیتی به مراتب قابل توجه تر نسبت به سایر میوه ها داشته اند.

🔹در ادامه نگاهی خواهیم داشت به قیمت انواع میوه و آجیل در مسیرهای اصلی بازار سقز:
🔸میدان هەڵۆ:
سیب و پرتقال: ۳ تا ۴ هزار تومان/ انار:۶ الی۷ هزار تومان/ کیوی: ۳ هزار تومان.
🔸بلوار انقلاب:
سیب سفید و قرمز: ۳ الی ۴ هزار تومان/ کیوی: ۴ الی ۵ هزار تومان/ پرتقال جنوب:۸ هزار تومان/ انار: ۶ الی ۸ هزار تومان.
🔸سه راه جامعه:
سیب: ۴ هزار تومان/ انار: ۸ هزار تومان/ کیوی: ۴ هزار تومان.
🔸به ر گاراج:
سیب زرد: ۳ هزار تومان/ سیب قرمز ۲ هزار تومان/ انار:۵ الی ۷ هزار تومان.
🔸چهار راه آزادی:
سیب زرد و قرمز: ۳ الی ۵ هزار تومان/پرتقال جنوب: ۵ هزار تومان/ کیوی: ۳ هزار تومان.

🔹اما قیمت آجیل نیز نسبت به سال گذشته تفاوت های محسوس و قابل توجهی داشت که هم فروشندگان و هم مشتریان نیز از آن شاکی بودند، از جمله:

🔸هر کیلو پسته کله قوچی که در سال ۹۵ با قیمت ۵۳ هزار تومان به فروش رفته است در سال ۹۶ به بیش از ۸۰ هزار تومان رسیده است.
🔸پسته احمد آقایی در سال ۹۵ با ۴۵هزار تومان و در سال ۹۶ با ۶۰ هزار تومان،
🔸بادام هندی در سال های ۹۵ و ۹۶ به ترتیب به قیمت ۵۵ و ۸۰ هزار تومان،
بادام کاغذی نیز به ترتیب دو سال اخیر ۳۶ هزار و ۴۴ هزار تومان.
🔸بادام درختی در سال ۹۵ به قیمت ۴۵ هزار تومان و در سال ۹۶ با ۱۰ هزار تومان اختلاف به قیمت ۵۵ هزار توان به فروش رفته است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا