گزارش میدانی واکاوی از گرانی های کمر شکن

نگرانی را می شود در چشمان همه دید، از فروشنده گرفته تا خریدار از هر قشر و صنفی، دیگر از صف های طولانی و خریدهای آنچنانی در روزهای منتهی به عید قربان و یا آماده شدن برای فصل پاییز خبری نیست، اگر بازار شلوغی خود را دارد نشان از رونق نیست، بسیاری صرفا جهت گشت و گذار به بازار می آیند، به مغازه ها سرک کشیده، قیمت را پرسیده و در آخر با یک ببخشید ساده مغازه را ترک می کنند. این وضعیت بیشتر برای مغازه های پوشاک، کیف و کفش، لوازم خانگی و… است.

اما در سوپرمارکت ها، فروشگاههای زنجیره ای و در کل برای صنفی که با خورد و خوراک مردم سر و کار دارند وضعیت متفاوت است. فروشندگان این قسم از کالاها به دلیل ارتباط مرتب با مشتریان بیشتر از این امر آگاهند چرا که شهروندان و طبقات پایین و متوسط شهری شاید بتوانند از خرید یک پیراهن و یا یک وعده کافی شاپ رفتن منصرف شوند، اما از تهیه مایحتاج و خوراک خود نمی توانند چشم پوشی کنند.

بازار این روزها وضعیت آشفته ای را به خود می بیند، قیمت کالاهای مورد نیاز مردم بدون حساب و کتاب بالا رفته و آنچه در این بین بیشتر به چشم می خورد نبود نظارت کافی بر این وضعیت است. روزانه اخبار متفاوتی از اینکه نهادهای مختلف انبارهای احتکاری انواع و اقسام کالاها را کشف می کنند، اما کشف این احتکارها که اکثراً چندین تُن مواد غذایی با قیمت های میلیاردی را شامل می شود و به قصد سود بیشتر انجام می گیرد تغییری در ثابت ماندن قیمت ها نداشته و روزانه شاهد افزایش قیمت ها هستیم که مشکلات فراوانی را متوجه وضعیت مالی مردم کرده است، به گونه ای که بسیاری از مشتریان ثابت در یک مغازه همان رقمی که ماهانه برای خرید در نظر می‌گیرند را خرید می‌کنند، اما کالای کمتری می‌برند و این یعنی کوچک شدن سفره های مردم. مردمی که به سبب رکود در بازار و تعطیل شدن بسیاری از کسب و کارها قدرت خریدشان به شدت پایین آمده است.

گزارش میدانی واکاوی نشان از آن دارد که قیمت بسیاری از کالاهایی که مصرف روزانه مردم هستند به طرز نگران کننده ای در حال افزایش است و آنچه بیشتر مایه نگرانی است نبود نظارت بر قیمت هاست، قیمت های درج شده بر روی کالاها نیز فروشندگان را عاصی کرده، به گونه ای که یکی از این فروشندگان در گفتگو با واکاوی عنوان می کند که: نمی توانیم بالاتر از قیمت درج شده کالاها را بفروشیم اما مردم از همان قیمت درج شده نیز شاکی هستند که چطور ممکن است در یک مدت زمان کم قیمت یک کالا اینگونه افزایش پیدا کند؟ از سوی دیگر برخی کالاها نیز قیمتی بر روی آن درج نشده و اینگونه دستِ فروشندگان عمده در افزایش قیمت ها باز خواهد بود.

و این وضعیتی است که مردم در این رکود و تورم اقتصادی با آن مواجه هستند. مردم عصبانی اند و نا امید و دیگر منتظر بهبود نیستند، اما انتظار دارند که نظارت بر افزایش سلیقه ای قیمت ها بیشتر باشد.

در جدول زیر قیمت چند قلم کالا را قبل و بعد از وضعیت حاکم مشاهده می کنید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا