۱۳ اقدام فرهنگی که باید در سال جدید در سقز انجام داد

ابراهیم محمدحسینی|فعال فرهنگی

سقز به واسطه پیشینه خاص خود به عنوان یکی از شهرستان های فرهنگی و هنری زبانزد عام و خاص است؛ این دیار را به نام تئاتر خیابانی و شهر ادیبان و خوشنویسان زُبده می شناسند، فرهیختگانی که بُزرگان بُزرگی آنان راستوده اند و می رود تا برند کتاب سال نیز بر پیشانی آن خوش بدرخشد.

بر این باورم که سال جدید باید سال تجلیل از بزرگان شهرستان سقز باشد؛ مراسمی بزرگ با عنوان کنگره فرهیختگان.

این یکی از بایدهای فرهنگی است و همچنین باید در راستای گسترش فرهنگ کتابخوانی در شهرها و روستاها به ویژه محلات حاشیه تلاش کرد. دیگر زمان ساخت کتابخانه نیست، ساخت هایی که هزینه های زیاد در بردارد، بلکه نیاز است که از فضاهای موجود استفاده های چند منظوره شود؛ باید کتاب را به داخل خانه ها برد؛ در دسترس قرار دادن کتاب های مناسب مردم منطقه در قطع های جیبی با قیمت های ارزان به همت شهرداری، اداره کتابخانه و ارشاد و نهادهای غیر دولتی می تواند یکی از گزینه پیشنهادی در این راستا باشد و همچنین بایستی فضاهایی مناسب برای قرائت خانه تعبیه کرد.

بایدی دیگر که بایستی بر روی آن مانور داد؛ دو سالانه شدن جشنواره تئاتر کوردی و رویداد نمایشنامه خوانی است؛ از آن جهت که برگزاری هرساله این رخدادها باعث جشنواره زده شدن و عدم فرصت مناسب برای آسیب شناسی این رودیداهاست.

تقویت سواد رسانه ای مردم به منظور ایجاد تفکر خلاقانه، انتقاد و موشکافانه نسبت به محتوا و عملکرد رسانه ها از دیگر ۱۳ اقدام های فرهنگی ضروری برای شهرستان سقز است.

تقویت گفتمان های نقد فرهنگی رویدادهای فرهنگی –هنری و همسویی سازمان های موثر فرهنگي برای ایجاد این گفتمان ها، تقویت نشست های کتابخوانی، تقویت فرهنگ اقامه نماز در ادارات، تکریم والدین ، پیران و دستگری فقیران، تقویت فرهنگ نوشتاری در مدارس در قالب توجه به انشا نویسی و فلسفه نقد نویسی در مدارس از دیگر بایدهای حوزه فرهنگ در شهرستان سقز است.

تقویت فرهنگ کار و تلاش و حرفه آموزی و تولید با کیفیت در شهرک و ناحیه صنعتی، تقویت فرهنگ سرمایه گذاری صاحبان سرمایه منطقه در سقز،آشتی با استارتاپ و فرهنگ ایجاد شغل های جدید در حوزه فناوری و حرکت به این سمت ، تقویت فرهنگ بیمه در روستاها، تقویت فرهنگ صرفه جویی و دوری کردن از اسراف، تقویت فرهنگ روحيه كارآفريني و خلاقيت در حوزه توليد فكر و انديشه فرهنگی از دیگر موارد است.

توجه به تكنولوژي های در حال رشد فرهنگی در برنامه ریزی ها، از جمله تولید محتوای دیجیتال، تهیه اپلیکشین های حوزه فرهنگ از دیگر مواردی است که باید به این سیاهه ضروری اضافه کرد.

ساخت موزه مردم شناسی و سامان دادن به این حوزه و تهیه مولاژهای آثار تپه زیویه و قرار دادن در موزه از دیگر ضروریات این حوزه گسترده و ناب است.

باشد که دیگر منتقدان و فعالان فرهنگی نیز با نوشتن مطلب در این راستا، شهرستان فرهنگی سقز را یارا باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا