‍ کرونا (کوید ۱۹) و محیط زیست

 

✍دکتر هژیر کریمی| عضو هئیت علمی گروه محیط زیست دانشگاه زاخو

در سوالی که مطرح کرده بودم و از خوانندگان عزیز این سوال مطرح شده بود که از دیدگاه شما اثرات فعلی مثبت کرونا بر محیط زیست بیشتر از اثرات منفی آتی خواهد بود که به هر دو دیدگاه به طور احسنی تاکید شده بود! یقینا شیوع ویروس کرونا بر تمام بخش های جامعه اعم از صنعت، بازرگانی، حمل و نقل و محیط زیست تاثیرات متفاوتی با شدت و وخامت مختلف گذاشته داشته است.

هرچند امکان ارزیابی دقیق از پیامدهای طولانی مدت نیازمند زمان بیشتری است، اما در چند ماه اخیر اثرات مثبتی بر محیط زیست نمایان بوده است و به نوعی زمین نفسی تازه ای کشید! به خصوص به دلیل کاهش مصرف سوخت های فسیلی و به دنبال آن کاهش انتشار آلاینده، کیفیت هوا به طور چشمگیری بهود پیدا کرد.

اما نگاه تاثیر مثبت کرونا بر محیط زیست یک نگاه خوش‌بینانه به وضعیت موجود است و باید منتظر بلندمدت تاثیرات مخرب کرونا بر محیط زیست بود. هرچند این اثرات منفی را می توان در دو مرحله اکنون و پسا کرونا بررسی کرد. با کاهش فعالیت های حمل و نقل و صنعت اثرات مثبتی بر کیفیت هوا مشاهده شد، اما در مقابل به دلیل قرنطینه شدن و زمان بیشتری را در خانه سپری کردن تولید پسمانده های غذایی و بهداشتی نسبت به قبل بیشتر شده است. میزان مصرف شوینده ها افزایش داشته است که با ورود پساب ها بر محیط زیست خطر بالقوه ای برای منابع آب و خاک خواهند بود. استفاده از سیستم های گرمایشی خصوصا در مناطق سردسیر افزایش پیدا کرده است که منبع تولید آلاینده ها هستند. با این وجود نگرانی اصلی و بلند مدت در مرحله پسا کرونا (بعد کرونا) خواهد بود.

در شرایط بحران ناشی از ویروس کرونا، چرخه اقتصاد به شدت مختل شده است. لذا زمانی‌که اوضاع به حال عادی برمی‌گردد، امکان دارد که به منظور چبران ضررهای پیش آمده و افزایش رشد اقتصادی فعالیت های بخش های مختلف با سرعتی بیش از گذشته از سر گرفته می‌شود و آسیب‌های بیشتری بر محیط زیست وارد گردد. خصوصا اینکه اکثر بخش های اقتصادی در کشورهای در حال توسعه همسو با محیط زیست توسعه پیدا نکرده اند. بحران های طبیعی و بیماری های فراگیر به ما آموخته اند که هر چقدر محیط زیست را نادیده بگیریم در مقابل خود دچار آسیب های بیشتری خواهیم شد. لذا توقف جامعه و راکد ماندن فعالیت ها راه حل مناسبی برای حفظ محیط زیست نیست، بلکه باید با دقت بیشتری به برنامه ریزی و توسعه سرزمین پرداخته شود و نقش محیط زیست و عملکرد آن در این مهم در نظر گرفته شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا