شب خونین سقز، شهر را به اغما برد

حادثه شب گذشته در تالار عروسی “مانگه شه‌و” در مسیر جاده روستای ملقرنی، مانند یک بمب خبری در کل کشور پیچید و واکنش مقامات عالی تا سخنگوی دولت را در پی داشت و یک شب خونین را در اذهان عمومی بجا گذاشت و شهر سقز روز جمعه را با خاطره‌ای تلخ آغاز کرد.

 

امروز استاندار کردستان پس از ورود به سقز ضمن بازدید از محل حادثه و حضور در بیمارستان و عیادت افراد بستری شده و همچنین حضور در جمع خانواده‌های داغدیده، دستور تشکیل کارگروهی متشکل از تمامی ارگان‌های مربوطه برای بررسی ابعاد حادثه را داده است. استاندار همچنین این کارگروه را مؤظف کرد تا تمامی موارد شبیه به محل این حادثه را در سطح استان بررسی کنند.

آنگونه که از شواهد، قراین و گفته‌های شاهدان عینی و مسئولین پیداست، با اینکه عامل اصلی حادثه، سوختن شیلنگ متصل به کپسول گاز ال‌پی‌جی بوده، اما هیچکدام از کشته‌ها بر اثر سوختگی فوت نکرده‌اند و ترس مردم و فرار آنها از محل حادثه موجب کشته و زخمی شدن این تعداد از حاضرین شده است.

از میان ۱۱ نفر کشته، پنج نفر از سقز، دو نفر از بوکان، دو نفر مهاباد، یک نفر سردشت و یک نفر از بانه بوده است. تمامی جنازه‌ها پس از تشریفات قانونی تحویل خانواده‌ها داده شده است. یک کودک ۸ ساله نیز صبح امروز با بالگرد به سنندج اعزام شده است.

پرسنل درمان در این حادثه نشان دادند که بهتر از سایر ارگان‌های عضو ستاد بحران عمل کردند و پزشکان و کادر درمانی که سقزی نبوده و حتی آنکال نیز نبودند فعالانه حضور داشتند.

ترافیک ایجاد شده در مسیر تالار باعث شد تا آتش‌نشانی، هلال احمر و… مقداری دیر به محل حادثه برسند و مشاهدات #واکاوی حاکی است که هم مردم و هم ارگان‌های مربوطه تجربه مواجهه با چنین حوادثی را نداشته و به نظر می‌رسد در این راستا نیاز به آموزش بیشتری وجود دارد.

تالار محل حادثه مجوز فعالیت از سوی اداره صمت را دارا بود، اما به لحاظ رعایت نکات ایمنی مکاتبات و تذکرات متعددی از سوی بهداشت و شهرداری به آنان داده شده و باید منتظر ماند و دید که خروجی بررسی‌های مسئولین مربوطه از این حوادث چه خواهد بود و برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی چه پیش‌بینی‌هایی را مدنظر خواهند داشت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا