آیین همسایه‌داری به روش آتش‌نشانی سقز+ واکنش آتش‌نشانی

✍بختیار ناهید

صبح روز جمعه ۳۰ آبان است، از خواب که بیدار می‌شوم، دلم می‌خواهد از اخبار استرس‌زای این چند ماه اخیر فاصله بگیرم، لحظاتی از هوای پاییزی لذت ببرم. برای خرید چند مایحتاج مجبور به خروج از خانه هستم. به محض خروج از خانه با مشاهده‌ی سیلابی که در کوچه روان شده است حدس می‌زنم صد متر بالاتر از خانه ما باران شدیدی در حال باریدن است و تا چند لحظه‌ی دیگر ابرهای باران زا کوچه‌ی ما را نیز مورد عنایت قرار می‌دهند. اما چون به خیابان میرسم متوجه می‌شوم منشأ این سیلاب باران نیست.

مشخص شد پرسنل زحمتکش آتش‌نشانی واقع در انتهای خیابان شهدا با ادوات و ماشین‌آلات مخصوص در حال شستشوی محوطه و جلوی در آتش‌نشانی هستند. آشغال‌ها و برگ درختان را به کمک فشار شدید آب به وسط خیابان هدایت کرده و به مدد پساب در قالب سیلاب کوچه‌ی ما را هم از آشغال و ضایعات خود بی‌بهره نساخته‌اند!

سحر خیزی این پرسنل زحمتکش شایان قدردانی است و اهتمام آنان به تمییز کردن محوطه‌ی کارشان ستودنی. اما نباید فراموش کرد که سایر شهروندان از امکانات ماشین آبپاشی و آب مجانی برخوردار نیستند که بتوانند آشغال‌های جلو خانه‌ی خود را به جلوی درب همسایگان پایین دستی منتقل نمایند.

آسفالت کوچه‌ی ما به لطف آبیاری چمن وسط بلوار، در تمام تابستان آبیاری شده و جای جای آن لجن و جلبک انباشته شده است. اینک که حل مشکل آبیاری آسفالت از توان شهرداری خارج است و هر روز از مردم بابت کم توجهی در مصرف آب گلایه می‌شود از آتش‌نشانی بعنوان همسایه‌ی بالا دستی استدعا داریم حق و حقوق همسایگان پایین دست را رعایت کرده و بجای منتقل کردن آشغال‌های جلوی محوطه‌ی خود، اقدام به جمع‌آوری با جارو و بدون هدر رفت آب نمایند. شاید با فرهنگ‌سازی این عزیزان، شهروندان هم تحت تاثیر قرار گرفته و به‌جای انتظار بی‌حاصل از مسولین کثیرالجلسه‌ی شهرداری برای یافتن راه حل مناسب، نظافت خیابان‌ها و کوچه‌ها، کمر همت به نظافت شهر ببندیم.

 

جوابیه “آتش‌نشانی سقز” در پی انتشار یادداشتی با عنوان”آیین همسایه‌داری به روش آتش‌نشانی سقز” به قلمِ “بختیار ناهید” در پایگاه خبری واکاوی

مدیر مسئول محترم پایگاه خبری واکاوی

احتراما با توجه به یادداشت منتشر شده در آن پایگاه‌خبری، جوابیه زیر به تفکیک موضوع ارسال می گردد.

۱.با توجه به حضور چندین نفر از کادر امدادی این سازمان در طول شبانه روز در ایستگاه ، همچنین انجام ماموریت و خروج مکرر ماشین آلات از محوطه ، انجام امور بهداشتی در محوطه و خودروها با در نظر گرفتن شرایط کنونی کرونا امری اجتناب ناپذیر است که در این خصوص و بصورت هفتگی در روزهای جمعه نظافت و ضد عفونی کل محوطه و خودروها انجام می پذیرد و همچنین با توجه آغاز فصل برگ ریزان ، برگهای درختان در محوطه ایستگاه ، بوسیله جاروب جمع آوری و در کیسه های موجود در ایستگاه تخلیه که در تصویر نیز موضوع کاملا واضح است و با توجه به اینکه در محوطه ایستگاه چندین آبرو جهت جمع آوری آب های سطحی تعبیه شده است عملا آبی از محوطه به سطح خیابان انتقال نمی یابد و همچنین ادعای جاروب کردن برگها به وسیله آب کذب است.

۲. با استناد به عکسهای الصاقی به خبر کاملا محرز است که مقابل درب سازمان خُشک است و آنچنان سیلابی که در خبر عنوان شده در خیابان پایین دستی به راه افتاده باتوجه به شیب کوچه مورد بحث ، بایستی از کنار آسفالت عبور می نمود و میزان خیسی آسفالت کوچه و خشک بودن کناره های آن کاملا مشخص است که موضوع بزرگنمایی شده است . ضمنا خیسی موجود در بخشی از خیابان مربوط به شکستگی لوله آب در بخشی از رفوژ مقابل ایستگاه بوده و انتصاب آن به آتش نشانی بدون اطلاع و برپایه حدس و گمان آن شهروند گرامی انجام گرفته است.

۳.با توجه به عدم نفوذپذیری آب در آسفالت و حجم بالای تردد خودروها در این محدوده ، انتقال آب از طریق چرخهای خودروها اینگونه القا می‌کند که آب فراوانی بر روی آسفالت وجود دارد ، آنچنانی که حتی در لاین مخالف در مقابل ایستگاه نیز در عکس کاملا مشهود است.

اما نکته ای که شاید بسیاری از شهروندان از آن اطلاعی نداشته باشند این است که برخلاف این که تمامی خدمات سازمان آتش نشانی اعم از عملیاتهای اطفا حریق و امداد نجات و استفاده از کپسولها و …. بصورت رایگان به شهروندان ارائه می‌شود، اما در مقابل کلیه خدمات ارائه شده به این سازمان از سوی ادارات خدمات رسان همچون برق و آب و گاز و … با پرداخت تعرفه انجام میشود و آب مورد اشاره شهروند سقزی که عنوان نمود بصورت مجانی در اختیار آتش نشانی قرار گرفته بدور از واقعیت و با توجه به عکس فوق در کلیه ایستگاههای آتش نشانی کنتور نصب و هزینه آب تخلیه شده در خودروها و مورد استفاده در ایستگاه ها همچون سایر شهروندان از سوی سازمان و برابر تعرفه پرداخت می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا