۶۰۰ میلیون تن ذخیره ی شناسایی شده ی معادن در استان کردستان است/ کردستان اولویت وزارت صنعت برای تولید فولاد در کشور است

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از پروژه هایی که دولت امسال مدنظر دارد، افزایش صادرات غیرنفتی  به ۱۰ میلیارد دلاراست

 

به گزارش خبرنگارواکاوی، رضا رحمانی شامگاه چهارشنبه در جلسه هم اندیشی با فعالان اقتصادی استان کردستان در سنندج افزود: دولت در سه سال گذشته، کارهای اساسی بویژه در زمینه صادرات کالاهای غیر نفتی انجام داده و هدفش ثبات در محیط کلان اقتصاد بوده است.

وی با اشاره به اینکه ۶۰۰ میلیون تن ذخیره ی شناسایی شده ی معادن استان تا سال ۱۳۹۴ است گفت : کردستان در اولویت برنامه های وزارت صنعت معدن و تجارت برای تولید فولاد کشور است.

رحمانی اظهار کرد: بیشترین سرمایه گذاری خارجی در بخش صنعت کشور بوده و تاکنون نزدیک به ۳۰ پروژه به سرمایه گذار خارجی واگذار شده است.

وی ادامه داد: دولت با تمام توان از صادرات حمایت خواهد کرد و تلاش می کند یارانه بیشتری به بخش تولید اختصاص و سود وام های بانکی واحدهای تولیدی کوچک را از ۱۸به ۱۶ درصد کاهش دهد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: یکی از جاهایی که مغفول مانده استان های مرزی است و باید از ظرفیت مرزی بودن آنها به خوبی بهره برد.

رضا رحمانی گفت: صادرات از طریق استان های مثل کردستان در واقع حمایت از تولید کشور است که باید با ایجاد زمینه افزایش تقاضا برای صادرات به توسعه اقتصاد کشور و استان های مرزی کمک کرد.

وی بیان کرد: شکوفا شدن صنعت با ۲بازوی صادرات و فناوری امکان پذیر است و باید برای دست یابی به این مهم سرمایه گذاری و برنامه ریزی دقیق کرد.
رحمانی با اشاره به مشکلات دولت اضافه کرد : با وجود اینکه بعضا دولت در پرداخت حقوق ها هم با مشکل مواجه می شود اما رییس جمهور هیچوقت اجازه ی برداشت از بانک مرکزی را نداده اند.

** ضرورت اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در شرایط فعلی نباید مالیات تولید کننده ها افزایش یابد و این قانون باید اصلاح شود، همچنان که در حال اصلاح است.

رحمانی اضافه کرد: مسئولان استان ها باید از طریق نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی نسب به اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده و درآمد، بیشتر تلاش کنند که در صورت پیگیری بی شک به نتیجه خواهند رسید.

وی گفت: وزرای صنعت و اقتصاد و امور دارایی وعده داده اند که تا یک ماه آینده ارزش افزوده واحدهای صنعتی برگردانده می شود.

وی با اشاره به عدم برداشت دولت از بانک مرکزی اظهار کرد: دولت با وجود مسائل و مشکلات مالی عدیده، هیچ گاه از بانک مرکزی برداشت نکرده زیرا یکی از سیاست های اصولی دولت، عدم برداشت از بانک مرکزی است.

وی با بیان اینکه بانک های استان کردستان می توانند در خدمت به صنعت استان نقش بزرگی داشته باشند، افزود: بانک های استان باید نسبت به ارائه تسهیلات به واحد های تولیدی اهتمام بیشتری داشته باشند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه گفت: دولت ۲ تا سه مرحله اختیارات به مسئولان استان ها تفویض کرده است تا مسئولان در استان قدرت تصمیم گیری بیشتری داشته و برای رفع مشکلات نیازی به مجوز از مرکز نداشته باشند.

 

** لغو ۳۰۰ پروانه غیرواقعی و صوری در صنعت پتروشیمی

قائم مقام وزیر صعنت، معدن و تجارت از لغو پروانه غیر واقعی و صوری ۳۰۰ پرو‍ژه پتروشیمی خبر داد و گفت: با حذف این تعداد پروانه، این حوزه از صنعت از رانت خواری صفر می شود.

رحمانی افزود: بیش از ۱۰۰ هزار پروژه نیمه تمام در صنعت داریم که بخش عمده ای از آنها سرمایه گذاری شده ولی به بهره برداری نرسیده است.

وی گفت: تلاش می کنیم این پرو‍ژه ها به بهره برداری برسد و صنعت و به تبع آن چرخ های اقتصاد کشور بهتر و با کیفیت تر بچرخد.

رضا رحمانی قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت روز چهارشنبه به کردستان سفر کرده بود که بازدید از چند کارخانه و واحد تولیدی و صنعتی، شرکت در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی و نشست با فعالان اقتصادی کردستان از جمله برنامه های وی در استان بود.

**مدیر عامل خانه صنعت معدن و تجارت کردستان : با وجود حضور مداوم مسئولان در کردستان و تاکید بر مساعدت در توسه ی استان اما در عمل شاهد تغییری نبوده ایم
کاردانی در این نشست که با اشاره به عملکرد کارگروه رفع موانع تولید و تداوم جلسات این کارگروه گفت : تا این موقع از سال قاعدتا باید ۷۵ درصد از مصوبات این کارگروه عملی شده باشد اما آمار  عملیاتی شدن مصوبات بسیار پایین تر از این اعداد و ارقام است .

کاردانی که چالش مداومی بر سر دقایق اختصاصی برای سخنرانی اش را با دره وزمی داشت ؛ازاداره تامین اجتماعی و و اداره دارایی استان خواست همکاری و مساعدت بیشتری با واحدهای تولیدی در استان داشته باشند.

**علوی نماینده : با درآمد نصف میانگین مردم ایران باید دو برابر مالیات بدهیم

وی صحبت های خود را با نقل قولی از استاندار کردستان آغاز کرد و گفت : آقای زاهدی دو سال پیش در نشستی نکته ای را مطرح کردند و گفتند بانکها در ایران برای تولید ساخته نشده اند ،پس به نظر بنده باید ساختار را اصلاح کنیم.

وی در ادامه افزود : مدیران همیشه به مراجعین مرتبط با حوزه ی تولید برای رفع مشکلاتشان  در برگه های درخواست قید می کنند  “برابر با مقررات اقدام کنید” که به نظر بنده برابر با مقرراتِ اکنون هیچ کاری انجام نمیشود.

**دکتر سلطان پناه دبیر کانون هم اندیشی توسعه استان: مدیریت منابع آبی از مدیریت اقتصادی عقلایی، در حال تبدیل به یک پارامتر سیاسی است
دکتر سلطان پناه با ارائه ی آماری دقیق از استان از اینکه فقط در ۱۰ درصد از اراضی استان کشت آبی داریم انتقاد کرد.
وی با اشاره به نرخ بی سوادی در استان و رتبه ی ۳۰ کشوری و درصد بیکاری دراستان افزود : این بدان معناست که اکثر نخبگان و تحصیل کرد ه های استان بیکار هستند.

وی افزود: استان کردستان علی رغم اینکه از ظرفیت های قابل قبولی برخوردا است متاسفانه استان کمتر برخورداری است و حوزه ی زیرساخت با مشکلات عدیده ای مواجه است
وی در ادامه با اشاره به برنامه های  توسعه کشور و سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور گفت : به زعم بنده ما در حوزه ی صنعت یک اشتباه راهبردی را قبل از انقلاب انجام دادیم و تا این لحظه هم همچنان این اشتباه راهبردی را دولت های مختلف ادامه داده اند و آن هم استراتژی مربوط به توسعه ی قطب های صنعتی است که مرکز توسعه پیدا بکند و سر ریز این توسعه ی مرکز باعث توسعه ی مناطق حاشیه ای بشود.

**مسعود حسن نژاد مدیر عامل کارخانه لبنیات پرشنگ سقز
نقشه ی صنعتی اشتغال در نیمه اول سال ۱۳۹۵ چند روز پیش اعلام شد و متاسفاه طبق آمار استان کردستان از نظر تعداد پروانه های بهره برداری ۳۲ درصد افت پیدا کرده است و این گواه بر افت بیش از پیش وضعیت صنعت در استان است.

وی در ادامه خواستار اجرایی شدن مصوبات کارگروه رفع موانع تولید در استان شد .
حسن نژاد با شاره به  اصلاحیه قانون برنامه بودجه ۹۵ در دو ماه پیش گفت : در یکی از بندهای این اصلاحیه مصوب شده است که اگر بدهکار بانکی اصل بدهی را پرداخت کند سود تسهیلات بخشیده می شود اما متاسفانه هنوز آیین نامه ی این اصلاحیه تکمیل نشده است وبا وجود اینکه سازمان برنامه و بانک مرکزی و وزارت اقتصاد مکلف شده اند برای تهیه ی این  آیین نامه هنوز آماده نشده است در حالیکه به پایان سال داریم نزدیک می شویم خواستاریم دولت این آیین نامه را تهیه و ابلاغ کند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا