آغاز صید ماهی در منابع آبی کردستان

کم کم و با پایان یافتن فصل تابستان، زمان صید ماهی از منابع آبی استان نیز شروع شده و پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۶ هزار تُن ماهی صید شود.

به گزارش واکاوی و به نقل از ایرنا، مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی کردستان در این باره گفت: ۶ تعاونی صیادی با ۴۲۰ عضو ثابت، فعالیت خود را در دریاچه پشت سدهای استان از نیمه دوم شهریور آغاز کرده‌اند.

حمید حسین‌پور با اشاره به مشکلات تعاونی صیادی در استان کردستان گفت: قیمت نهاده های تعاونی هم چون ادوات صیادی، تور، طناب، قایق و غیره حداقل سه تا چهار برابر افزایش پیدا کرده است. همچنین مشکل زیرپوشش بیمه قرار گرفتن افراد شاغل در این تعاونی هنوز به قوت خود باقی است و این موارد می تواند موجب دلسردی این افراد شود.

وی با اشاره به اینکه صیادان می‌توانند طبق قوانین مربوطه از دریاچه پشت سدها ماهی صید کنند، یادآور شد: در ابتدای سال اقدام به رهاسازی بچه ماهی درمنابع آبی می شود و صیادان در نیمه دوم سال اقدام به صید آنها می کنند.

به نظر می‌رسد تعاونی ماهیگیران سقزی، علاوه بر مواردی که مدیر شیلات استان اشاره کرد، مشکلات دیگری نیز داشته باشند. از آنجا که قسمت اعظم مساحت سد شهیدکاظمی در محدوده جغرافیایی شهرستان سقز قرار دارد و تنها کمتر از ۱۰ درصد آن در محدوده شهر بوکان است، این موضوع سبب ایجاد تعارض میان صیادان دو شهر شده و در برخی موارد سبب برخورد فیزیکی میان طرفین شده است.  نیز موضوع به برخورد فیزیکی میان طرفین نیز کشیده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا