اتمام مرمت قرآن خطی شیخ حسن مولان آباد

قرآن خطی شیخ حسن مولان آباد که در مسجد روستای مولان آباد از توابع بخش امام شهرستان سقز نگهداری می‌شود دارای قدمت بیشتر از ۳۱۶ سال می باشد و به مرور زمان و بر اثر عوامل مخرب محیطی و نیز مرمت‌های غیر علمی دچار آسیب‌های فراوانی شده بود و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان در راستای نجات بخشی و جلوگیری از نابودی این قرآن خطی و با تخصیص اعتباری، مرمت این نسخه با ارزش را به آقای حمید ملکیان یکی از چیره دست‌ترین مرمتگران ایران سپرده و نامبرده در طول ۴ ماه کاری تمام بخشهای این قرآن را مرمت نموده است.

قرآن تاریخی روستای مولان آباد از جمله نسخ خطی منحصر به فرد کلام الله مجید است که شامل ۳۰ جزء کامل قرآن بوده و بر روی کاغذ دست‌ساز آهار زده به ابعاد ٦۰×۴۰ سانتی‌متر و با خط نسخ کتابت گردیده است.

براساس حواشی صفحه‌ی مربوط به سوره‌ی ناس، نام کاتب قرآن رسول بن یحیی بن ملا زکریا می‌باشد و سرپرست و ناظر کتابت آن شیخ حسن از شیوخ صاحب نام منطقه و ساکن روستای مولان آباد بوده است.

تاریخ آغاز کتابت سال ۱۱۱۶ هـ.ق و در سال ۱۱۲۷ ه.ق به اتمام رسیده است. خط به کار رفته در نوشتن متن قرآن، نسخ می باشد و برخی صفحات تذهیب شده است.

از ویژگی‌های شاخص این اثر که آن را از دیگر نسخ خطی قرآن متمایز می‌نماید، این است که تنها حاوی متن قرآن نبوده، بلکه برخی از مطالبی که به حوزه‌ی دانشهای قرآنی مرتبط است در آن درج گردیده و در کل مجموعه‌ای است شامل متن قرآن، ترجمه فارسی ، تفسیر فارسی و عربی بیان شأن و اسباب نزول سوره ها و آیات، بیان قواعد مربوط به علم تجوید به صورت مصور با کشیدن تصویر مخارج حروف، بیان احکام فقهی مرتبط با آیات بر اساس مذهب فقهی امام شافعی،بیان خواص و فضائل هر سوره و هر آیه در حواشی متن، بیان وجوه قرائات و علائم وقف که در یک مجلد گردآوری شده و به همین دلیل مرحوم شیح حسن در وقف نامه ی قرآن عنوان ام القرآن را به این نسخه ی خطی با ارزش داده است. از ویژگی های دیگر این قرآن، درج وجوه اختلاف قرائات قرآنی است.

این نسخه‌ی خطی با ارزش قرآن کریم به شماره ی ۲۵۳ در فهرست آثار ملی منقول کشور به ثبت رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا