اجاره به بهای خون…

در یک دهه‌ی اخیر مسکن و اجاره‌بهای مسکن همیشه حاشیه‌ساز بوده، اما آنچه که تابحال شاهد آن بوده‌ایم بازخورد منفی دستوری برخورد کردن با اجاره‌بهاست. در چند سال اخیر دولت و مجلس قصد داشتند با مصوباتی از افزایش قیمت در مقوله‌ی مذکور جلوگیری نمایند، اما شواهد نشان داد که این تصمیم شکست خورده است. باری به هرجهت افسار افزایش قیمت ساخت و ساز و بالطبع اجاره‌بها در دست تورم است. اما نکته‌ای اینجا فراموش شده که ما سعی در یادآوری آن به مردم/خودمان هستیم.

آنچه در حوزه اجاره‌بهای منزل و مغازه در سقز می‌گذرد در هیچ گزارش، تحلیل و تفسیری نمی‌گنجد و برای همین اطمینان داریم که نوشتن این مطلب و دهها مطلب دیگر نیز توفیری در وضعیت نخواهد داشت. نشان به این نشان که سال گذشته نیز این بحث مطرح شد ولی تنها به چند بازدید مسئولان شهرستان از بنگا‌ه‌های سطح شهر خلاصه شد و یا به یاد بیاوریم روزهای ابتدای شیوع کرونا را که مسئولان توصیه به عدم افزایش اجاره بها و تمدید آن برای دو سال داشتند ولی عملا هیچ ورودی به این موضوع نشد. با این حساب تنها یک راه برای همه‌ی ما باقی می‌ماند، اینکه “هوای همدیگر را داشته باشیم”. درست است که مشکلات اقتصادی دامن همه اعم از مستأجر و مؤجر را گرفته و شاید مؤجر افزایش اجاره را مفرّی برای افزایش درآمد ببیند، اما مادامیکه خودمان هوای خودمان را نداشته باشیم شاهد وضعیتی بدتر از این خواهیم بود. در هرحال مستاجر برای افزایش درآمد اجاره منزل و خصوصٱ مغازه ناچار به افزایش قیمت کالا و یا خدماتی است که ارائه می‌دهد. بنابراین صاحبان خانه و مغازه‌ها می‌توانند انصاف بیشتری به خرج داده تا مانع از افزایش قیمت دیگر کالا و یا خدمات شوند. در هرحال دود این کار به چشم خودمان می‌رود.

در پایان نیز سخنی با مسئولان شهرستان داریم. مسئولان نیز می‌توانند با سرکشی به بنگاه‌ها و همچنین یافتن راه حلی برای لغو ممنوعیت ساخت و ساز در زمین‌های قولنامه‌ای و نیز با تعیین تکلیف اراضی ملی، تعیین تکلیف زمین‌های پشت شهرک دانشگاه و حل اختلاف میان ادارات و تعاونی‌ها مانع از معطلی شهروندان در دریافت انشعاب‌های آب و… شوند و با این کار نیز از تشدید این وضعیت جلوگیری بعمل آورند.

تحریریه واکاوی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا