افزایش تقاضا برای بهره‌مندی از بیمه بیکاری در سقز

تبعات اقتصادی کرونا دامن خیلی‌ها را گرفته و این تبعات برای طبقات فقیر از جمله قشر کارگر از آن جهت که آسیب پذیری بیشتری در برابر کرونا دارند گرانتر تمام می‌شود. بسیاری از آنها كارگران مستقل و يا روزمزد هستند که به خاطر رکود در کسب و کارهای روزمزد بیکار شده‌اند.

همچنین قسمت کمی از کارگران و صاحبان سایر مشاغل از حمایت‌های بیمه‌ای برخوردارند. در این ارتباط رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی سقز در گفتگو با واکاوی با اشاره به افزایش مراجعات جهت بهره‌مندی از بیمه بیکاری گفت: تا قبل از کرونا هم تعداد مراجعه‌کنندگان به این اداره برای استفاده از مزایای بیمه بیکاری زیاد بود، اما در روزهای اخیر این قبیل مراجعات رشد چشمگیری پیدا کرده است. ساعدپناه گفت: نمی‌توان آمار دقیقی از این افراد و یا کسب و کارهایی که متأثر از کرونا بوده‌اند به دست داد، اما حوزه پوشاک و یا برخی واحدهای تولیدی و صنعتی همچون تولید پلی اتیلن و… بیشتر مراجعین را به خود اختصاص داده‌اند.

اما چقدر می توان به پرداخت بیمه بیکاری امیدوار بود؟‌ بحث وام‌های یک تا دو میلیونی و نحوه بازپرداخت آنها که از یارانه برداشت می‌شود باعث شده که خیلی‌ها چندان امیدی به بیمه بیکاری نیز نداشته باشند، چرا که ممکن است این موضوع مشمول گذر زمان شده و آنان را گرفتار سیستم اداری و بوروکراسی خسته‌کننده کند. با این عنوان می‌توان گفت بازنده بزرگ كرونا طبقات فقير هستند و بايد چاره‌ای اساسی برای آنها اندیشیده شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا