انتقاد شدید اتاق بازرگانی استان کردستان نسبت به سفر مسئولین بانک ملت به استان

در روزهای گذشته جمعی از مسئولین بلندپایه‌ی بانک ملت ایران از جمله آقایان روستا رییس هیئت‌مدیره‌، نادرزاده مسئول وصول مطالبات، حسیم رییس ناحیه‌ی ۳، سپانلو رییس امور پشتیبانی، رشیدی مسئول امور ساختمان و اخلاقی معاون اعتباری این بانک، برای بررسی عملکرد شعب بانک ملت در استان کردستان از تهران به استان سفر کردند.

علیرغم آنکه انتظار می‌رفت مسئولین محترم این بانک به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های کشور و یکی از فعال‌ترین بانک‌های استان، نسبت به دیدار با فعالین بخش خصوصی استان کردستان از جمله مسئولین اتاق بازرگانی ابراز علاقه نمایند اما علاوه بر این‌که چنین اتفاقی نیفتاد حتی دعوت به دیدار و گفتگو از سوی اتاق بازرگانی استان را نیز به بهانه‌ی کمبود وقت رد کردند و به تهران بازگشتند. این در حالی است که در موقعیت حساس کنونی، انجام چنین دیدارهایی برای ایجاد همگرایی بیشتر و گسترش درک دقیق‌تر میان بانک‌ها و بخش خصوصی، ضروری‌تر از هر زمان دیگری به نظر می‌رسد. به راستی باید پرسید در چنین وضعیتی که کشورمان درگیر چالش‌های گسترده‌ی ناشی از اجرای دور جدید تحریم‌های ظالمانه و غیرانسانی از سوی آمریکاست و دولت برای عبور از بحران موجود به همراهی و هماهنگی همه‌ی بخش‌ها از جمله بخش خصوصی نیاز دارد چنین رفتارهای متکبرانه‌ای بیانگر چیست و این بی‌اعتنایی‌ها چه تبعاتی به‌دنبال دارد؟

متأسفانه به صراحت می‌توان گفت که چنین اعمال غیرمسئولانه و نسنجیده‌‌ای قبل از هر چیز ناشی از عدم درک شرایط حساس حاکم بر ایران، عدم اعتقاد برخی بانک‌ها به اهمیت بخش خصوصی در اقتصاد آسیب‌پذیر کشور و بی‌اعتنایی به مقوله‌ی توسعه در کردستان است. مسئولین کشور از جمله مدیران محترم بانک ملت باید بدانند که استان کردستان یکی از مهم‌ترین دروازه‌های اقتصادی کشور برای بی‌اثر کردن تحریم‌های آمریکاست. ظرفیت‌های گسترده‌ی تجاری در کردستان به سبب همجواری با اقلیم کردستان و عراق می‌تواند بخش قابل توجهی از آثار منفیِ ناشی از فشارهای اقتصادی را کاهش داده و به فرصتی فوری برای افزایش مبادلات بازرگانی با کشورهای منطقه تبدیل شود؛ واقعیتی که در گذشته نیز به وضوح آشکار شده و توانمندی مرزهای کردستان را در این خصوص به اثبات رسانده است.

فعالین بخش خصوصی کردستان سال‌هاست که در هفت‌خوان‌ قوانین غیرضروری و سلیقه‌گرایی‌های زیان‌بخش برخی بانک‌ها گرفتار شده‌اند و هیچ اراده‌ای برای حل مشکلات ناشی از این نگرش‌ها وجود ندارد. اینگونه بانک‌ها باید یک‌بار برای همیشه، به‌جای تداوم بنگاه‌داری و تصدی‌گریهای غیرضروری اقتصادی، تقویت بخش خصوصیِ واقعی را به عنوان یگانه راهکار رشد اقتصادی جامعه بپذیرند و پشتیبانی صادقانه از این بخش را در وضعیت ناهموار کنونی که به دور زدنِ تحریم‌ها و عبور عزت‌مندانه از زیان‌های ناشی از آن منجر خواهد شد در اولویت قرار دهند.

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کردستان ضمن اعتراض نسبت به عملکرد مسئولین محترم بانک ملت، چنین رفتارهایی را در موقعیت حساس کنونی که همه‌ی بخش‌های دولت و جامعه به اتحاد و همبستگی ریشه‌ای نیاز دارند سازنده نمی‌داند و ضمن دعوت از مسئولین این بانک به واقع‌بینی و درک دقیق‌تر مشکلات و حساسیت‌های کشور و استان کردستان، امیدوار است چنین نگرش‌هایی سبب آسیب رساندن به اقتصاد جامعه و اعتماد عمومی نشوند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا