نگاهی به زندگی و کارنامه "هادی یزدانی"

اوضاع جهان، خراب‌تر از آن است گزارش کنم

غروب پنجشنبه که خبر پیدا شدن پیکر بی‌جان “هادی یزدانی” در شهر پیچید، شاید کمتر کسی از دوستان و آشنایان وی حتی تصور شنیدن چنین خبر ناگواری را داشتند، اما آنگونه که خود در شعر “واپسین راپورت” می‌گوید: “اوضاعِ جهان، خراب‌تر از آن است گزارش کنم”، بی صدا رفت و دوستان و علاقه‌مندانش فقط توانستند روز جمعه و در مراسم خاکسپاری‌اش او را تا قطعه هنرمندان آرامستان آیچی سقز با بهت و اندوە همراهی کنند.

زندگی مرحوم یزدانی سراسر کار و تلاش حرفه‌ای در حوزه‌های فرهنگی، ادبی و صنفی بود که شاید برای بسیاری از همشهریانش ناشناخته باشد، برای آشنایی بیشتر با قریب به چهار دهه از تلاش حرفه‌ای این شاعر، هنرمند و فعال صنفی، یادداشت دو تن از دوستان وی _عرفان پارسا و زاهد آرمی_ را در ادامه بخوانید:

زندە یاد هادی یزدانی در آذر سال ۱۳۵۱ در شهر سقز متولد شد. تحصیلات خود را تا سطح دیپلم در رشته فرهنگ و ادب در شهر سقز به پایان رساند. در آزمون کنکور سال ۱۳۷۰ در مقطع کارشناسی در رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی تهران پذیرفته شد، اما به دلایلی در مقطع کاردانی همان رشته در تربیت معلم سنندج به ادامه تحصیل پرداخت و مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را بە ترتیب در دانشگاه‌های کوردستان، ایلام و ارومیه دنبال کرد.

یزدانی فعالیت‌های هنری خود را در زمینه بازیگری تئاتر از سال ۱۳۶۶ آغاز کرد و در نمایش‌های اژدهاک، شاخ، تاسه، سواره، خاطرات هنر پیشه نقش دوم، هیوا، کبودان و اسفندیار، کارنامه بندار بیدخش و… ایفای نقش نمود و به اوج رسید. وی که از بانیان اولین جشنواره تئاتر کوردی سقز محسوب می‌شود با وجود علاقه‌ای که به هنر تئاتر داشت اما عواملی چون؛ ادامه تحصیلات تکمیلی، شرایط زندگی و … موجب کاستن از فعالیت‌های نمایشی وی گشت و در مقابل، عمده فعالیت هنری خود را بر کارهای ادبی و سرودن شعر متمرکز نمود. اولین مجموعه شعر خود را به زبان فارسی تحت عنوان”یک فنجان چای” در سال ۱۳۹۶ به چاپ رساند و در حوزه ترجمه می‌توان به چاپ کتاب “ارغوان غروب” اشاره کرد که ترجمه‌ای از دفتر شعر “ئێوارەکە” اثر سید علی حسینی است. از دیگر آثار چاپ شده یزدانی “مقدمه، شرح لغات، مقابله نسخه و تصحیح دیوان کاتب (سروده سلیمان بگ بابان) است. علاوه بر این‌ها، آثار چاپ نشده‌ای در موضوعات پژوهشی، ترجمه شعر و اشعاری از خود بر جای گذاشته است.

بخشی از آثار ادبی مرحوم “هادی یزدانی”

در زمینه مسایل اجتماعی نیز از وی همواره بە عنوان چهره‌ای فعال و درخشان یاد می‌شد. تشکیل انجمن صنفی معلمان استان کوردستان به پیشنهاد وی بود که بعدها به عنوان عضو هیأت موسس و هیأت مدیره انجمن صنفی معلمان استان کوردستان انتخاب شد. بدون شک این انجمن به عنوان یکی از تشکل‌های مدنی تاثیرگذار و فعال در کوردستان شناخته می‌شود.

مرحوم هادی یزدانی دارای شخصیتی خلاق، دلسوز و فرهیخته بود؛ سرزمین مادری‌اش را جانانه دوست می‌داشت و عاشق کرامت‌های انسانی بود و در راستای اعتلای آنها از هیچ کوششی دریغ نمی‌ورزید. همین ویژگی‌ها نیز سبب می‌شد تا در حوزه فعالیت‌های گوناگون‌ همواره مورد تمجید و احترام همگان باشد.

یزدانی سرانجام،‌‌ در روز دهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ چشم از جهان فرو بست و درمیان بهت و اندوە دوستان و علاقه‌مندانش در قطعه هنر مندان آرامستان آیچی زادگاهش به خاک سپرده شد.

صندلی خالی غروب
با تو پر می‌شود از یاد آفتاب

 

 

مطالب مرتبط

‫3 دیدگاه ها

  1. بهترین مهربان ترین با سواد ترین دلسوز ترین معلم…
    آرزوی صبر دارم برای خانوادشون از دست دادن همچین آدمی خیلی سخته…

  2. خدایی،از وقتی این خبر رو شنیدم یک لحظه از یادم نمیره،معلمی بسیار بسیار بسیار مهربان،اخلاق،مرتب،حلال،زیرک،و دنیایی از اطلاعات،شخصیتی وصف نشدنی بودند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا