بازدید حجت الاسلام پورذهبی از مناطق حاشیه‌ای شهر سقز

حجت‌الاسلام عبدالرضا پورذهبی نماینده ولی فقیه در استان کردستان در سفر امروز خود به شهرستان سقز در بازدید میدانی از «تازه‌آباد و بهارستان»، مشکلات مردم این مناطق را از نزدیک بررسی کرد.

مردم تازه‌آباد در این دیدار نبود مدرسه راهنمایی دخترانه و پسرانه، خانه بهداشت، آب و فاضلاب، ضعف زیرساخت‌ها، خیابان و کوچه‌های خاکی، فعالیت چوب‌داران، مشکل اراضی ملی، جولان زباله و بوی فضولات حیوانی را به عنوان مهم‌ترین مشکل اساسی خود اعلام کردند و می‌گفتند: متاسفانه علی‌رغم پیگیری‌های متعدد از مسئولان شهرستانی اما کسی پاسخ‌گوی مشکلاتمان نیست. ما امیدواریم این سفر منشا خیر و برکت و رفع دغدغه‌هایمان شود.

علی محمدیان، معاون امور عمرانی فرمانداری سقز نیز در این دیدار با بیان اینکه این شهرستان سقز پس از سنندج، دومین شهر بزرگ و بیشترین روستای استان کردستان را دارو، اظهار داشت: ۲۸۲روستا در این شهرستان وجود داشته که ۲۷۲ روستای آن دارای سکنه است.

وی گفت: متاسفانه بیشتر مردم از جمله ساکنان تازه‌آباد به‌خاطر نبود توان اقتصادی در مراکز حاشیه‌نشین سکونت دارند.

معاون امور عمرانی فرمانداری سقز خاطرنشان کرد: دو ناحیه منفصل شهری تازه‌آباد و بهارستان در این حواشی این شهر شکل گرفته که طی سالیان اخیر بر اساس مهاجرت روستائیان جمعیتی حدود ۱۵ هزار نفر در این مناطق سکونت یافته‌اند.

وی با ابراز تاسف یک سری ساخت و سازهای غیرمجاز و شغل‌های کاذب در این نواحی منفصل شهری رواج پیدا کرده است، اظهار کرد: تلاش‌های زیادی برای توانمندسازی و اقدامات زیاد عمرانی در این مناطق ایجاد شده اما نیمه تمام باقیمانده است.

محمدیان اذعان کرد: در این نواحی منفصل شهری پروژه‌هایی در بخش مدرسه ۲۰ درصد، فضای سبز ۴۰ درصد، آب ۸۵ درصد، برق تکمیل، فاضلاب و زیرساخت مخابرات ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی از خلا فرهنگی و نبود مراکز آموزشی و ورزشی در این نواحی منفصل شهری سخن به زبان آورد و بیان داشت: بیشتر معضلاتمان فرهنگی بوده، در حالی‌که ظرفیت‌های لازم برای ایجاد مراکز فرهنگی وجود دارد.

معاون امور عمرانی فرمانداری شهرستان سقز یادآور شد: بهارستان و تازه‌آباد ۳۵هزار نفر جمعیت داشته که بزرگترین مشکلمان آب و فاضلاب و عدم وجود فضاهای فرهنگی ورزشی است.

حجت‌الاسلام پورذهبی ضمن دیدار و گفتگو با مردم، بر حل مشکلات کنونی تاکید کرد و گفت: مطالبات مطرح‌شده مردم را به مسئولان متولی استانی و شهرستان منعکس کرده و پیگیری خواهم کرد.

وی افزود: این بازدید میدانی در راستای بررسی، پیگیری و انعکاس مشکلات مردم بوده و این رویه همچنان در سایر شهرستان‌های استان نیز ادامه خواهد داست.

حجت‌الاسلام و المسلمین پورذهبی از مسئولان شهرستانی خواست که زمینه تسریع حل مشکلات ساکنان این نواحی منفصل شهری را فراهم کنند.

وی با بیان اینکه در بازدید میدانی امروز مسئله آب و فاضلاب چندین بار از سوی مردم منعکس شد، افزود: بعد از این جلسه مطالبات و دغدغه‌های مطرح‌شده مردم را از طریق مسئولان متولی پیگیری خواهیم کرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین پورذهبی حل مشکلاتی همچون آب و فاضلاب و ساماندهی فعالیت چوب‌داران در این محل نیازمند زمان است، تصریح کرد: مالک زمین‌های این نواحی(فایق رستمی) اعلام کرده که زمین مورد نیاز ویژه احداث خانه بهداشت و مدرسه در تازه‌آباد را اهدا خواهم کرد که امیدواریم تحقق یابد.

نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان از مسئولان فرمانداری، شهردار و اعضای شورای شهر خواست که در هفته آینده یک روز را به صورت اختصاصی به حل مشکل مردم تازآباد اختصاص بدهند.

ماموستا انور حمزه‌ای، امام جماعت محله تازآباد سقز نیز در این دیدار با بیان اینکه یقینا حضور نماینده ولی‌فقیه در کردستان در محله محروم و حاشیه‌نشین تازآباد منشا خیر خواهد بود، اظهار داشت: امیدواریم این بازدیدها موجب تسریع در خدمات شایسته به مردم شود.

وی تصریح کرد: فراهم کردن زمینه ارائه خدمات شهری، ادامه ارائه خدمات آب و فاضلاب شهری، برداشتن مالیات و جریمه و عوارض شهری، کمبود فضای فرهنگی و آموزشی، آسفالت، برداشتن و انتقال دام و دامداران به خارج از شهر، رفع موانع ساخت و ساز، ایجاد فضای مذهبی و توسعه تنها مسجد جزو مطالبات ساکنان این محله است و امیدواریم بودجه جداگانه‌ای به این محله اختصاص یابد تا در آینده نه چندان دور شاهد رفع مشکلات مردم باشیم.

عضو شورای شهر سقز نیز در این نشست با بیان اینکه مشکلات این نواحب را ریشه‌ای درک کرده و در جریانم، اظهار داشت: مشکل اساسی تازه‌آباد آب و فاضلاب و وجود معارض بوده که اجازه نمی‌دهند ادارات خدمات‌رسان برای اجرای پروژه‌ها از املاکشان عبور‌ کنند.

وی مشکل دیگر تازآباد را در فعالیت دامداران در محلات خواند و گفت: اعضای شورای شهر تا عید نوروز خبرهای خوبی برای ساکنان این‌ محل دارند.

عضو شورای شهر سقز با اشاره به اینکه بسیاری از مسئولان در طول ۸ سال اخیر وعده‌های زیادی به مردم تازآباد داده‌اند، افزود: مردم از عکس گرفتن بیزار و خسته‌اند و خواهان کار عملی هستیم؛ از آنجا که نماینده ولی‌فقیه در کردستان زبان مردم و همواره مشکلات مردم را از از نزدیک گوش داده و منعکس می‌کند، انتظار می‌ود که مطالبات ساکنان این محل را نیز پیگیری فرمائید.ساکنان محله تازآباد نیز در این دیدار با بیان اینکه مشکل اساسی ما آب و فاضلاب، فضولات حیوانی، جولان دامدارها، فعالیت کارخانه ضایعات در مابین خانه‌هایمان بوده که این وضعیت برایمان مشکل‌ساز شده است‌.سالم نبودن آب شرب و نبود خانه بهداشت، مدرسه راهنمایی دخترانه و پسرانه، بی‌برنامگی و عدم رعایت ساعت خروج دانش‌آموزان، نبکد مکان آموزشی و ورزشی مناسب از دیگر مشکلات مطرح‌شده مردم روستای تازه‌آباد بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا