هشدار کمپین پیشگیری از حوداث جانی در مدارس تخریبی و فرسوده سقز و زیویه به مسئولین

بیش از ۱۰ هزار دانش‌آموز سقزی در مدارس تخریبی تحصیل می‌کنند

اخیرا کمپینی توسط جمعی از معلمین شهرستان سقز و فعالین مدنی شکل گرفته که در پی بررسی و اعلام تعداد مدارس تخریبی و فرسوده بر اساس آمار و استاندارد‌های موجود برآمده‌اند و در مکاتباتی جداگانه خطاب به مسئولین ضمن هشدار نسبت به عواقب احتمالی تاکید کرده‌اند در سقز و زیویه بیش از ۱۰ هزار دانش آموز در مدارس تخریبی و فرسوده و در شرایط مخاطره‌آمیز در حال تحصیل هستند.

متن درخواست از سوی این کمپین خطاب به مسئولان از جمله فرماندار ویژه شهرستان سقز، نماینده سقز در مجلس شورای اسلامی، رئیس اداره استاندارد سقز و … به شرح زیر است:

بسمه تعالی

احتراما با توجه به اینکه همواره برای کاهش آسیب و خسارتهای ناشی از حوادث غیرمترقبه بر اصل پیشگیری تاکید می شود ، اما متاسفانه شاهد هستیم که عدم توجه جدی به این مساله ، بحران های بی شمار و به دنبال آن هزینه های سرسام آور مادی و معنوی را به کشور تحمیل می کند و تنها دلیل آن سیاست غلطی است که در مدیریت کشور وجود دارد، یعنی تا حادثه ی دلخراشی روی ندهد ،برای مشکلات چاره ای اندیشیده نخواهد شد.

طبق آمارهای رسمی مسئولین ، آمار مدارس فرسوده و تخریبی سقز و زیویه قابل توجه است وهم اکنون بصورت کاملاً مخاطره آمیزی، بیش از ۱۰ هزار دانش آموز در سطح شهرستان در زیر سقف مدارس تخریبی تحصیل می‌کنند. گزارش تیم کارشناسان نوسازی استان در سال گذشته ۵۰ مدرسه را تخریبی و فرسوده تشخیص دادند که از این آمار ۱۲ مدرسه باید تخلیه شود و ۲۵ مدرسه نیاز به مقاوم سازی دارد که تاکنون هیچ کدام از آنها اجرایی نگردیده است و با این اوصاف ما باید هر روز منتظر بروز یک حادثه باشیم ، که در آنصورت، خانواده های زیادی داغدار جگرگوشه هایشان خواهند شد که بعدا برای تشکیل کمیته حقیقت یاب و ابراز پشیمانی و دلیل تراشی برای آن خیلی دیر خواهد بود .

به مشکلات فوق ، نبود فضای آموزشی در برخی از محلات و شهرک های جدید، نظیر مسکن مهر را باید اضافه کنیم به گونه ای که ساکنین این محلات برای برخورداری فرزندانشان از فضای آموزشی باید مشکلات و هزینه های سنگینی را متحمل شوند.

بنایراین ما امضا کنندگان این نامه خواهشمندیم، در جلسات بررسی بودجه سال ۹۹ ، در جلسات استانی برای تخصیص بودجه ، جلسات شورای آموزش و پرورش یا ستاد بحران نسبت به طرح این موضوع اقدام بفرمایید تا برای تخلیه و بازسازی این مدارس و حل این معضل، بودجه مناسب و راهکاری شایسته اندیشیده شود .

لازم به ذکر است در صورت بروز هر حادثه ای در این مدارس تخریبی ، تمامی عواقب و مسئولیتهای آن متوجه شما مسئولین محترم خواهد بود. لذا امیدواریم یک بار برای همیشه با تمام توان خود و با یک اراده جمعی ، همگام با دیگر مسؤلین و دست اندرکاران، معضل مدارس تخریبی این شهرستان را برچینید و امنیت جانی دانش آموزان این شهرستان را فراهم نمایید .

فرزندان و آینده سازان ما حق دارند در فضایی ایمن و در کمال آرامش تحصیل کنند.

 

واکاوی_اخبار سقز

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

  1. رسانه ها در پیگیری و به ثمر رساندن مطالبات عمومی نقش بسزایی دارند. امیدواریم چون همیشه همراه با دیگر رسانه های مردمی صدای مردم باشید.
    فرزندان و آینده سازان ما حق دارند در فضایی ایمن و در کمال آرامش تحصیل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا