مسکن ملی؛ از وعده ساخت میلیونی تا “خودتان بسازید”

در روزهای اخیر مخاطبین زیادی در تماس با واکاوی از نگرانی خود نسبت به وعده‌هایی که برای ساخت مسکن داده شده گفتند و اینکه قرار است دولت با واگذاری زمین و وام مسکن، ساخت را بر عهده متقاضیان بگذارد. پیگیری‌های واکاوی حاکی از صحت این موضوع است.

پس از آنکه دولت با انبوه متقاضیان مسکن مواجه شد، کارشناسان بر این باور بودند که این موضوع از عهده و توان دولت خارج است چرا که تأمین زمین، نقدینگی و مصالح مورد نیاز برای ساخت سالانه یک میلیون مسکن موضوعاتی است که ممکن است دولت به آنها فکر نکرده باشد.

در شهرستان سقز علیرغم وجود بیش از ۳۴ هزار متقاضی، حدود ۱۱ هزار و ۷۰۰ نفر تأیید نهایی شده‌اند. اما مسکن آنها به چه شکل ساخته می‌شود؟ در حال حاضر تنها فاز اول واحدهای مسکن ملی به تعداد ۱۱۹۷ واحد در دامنه جاقل در حال ساخت است. دولت برای ساخت مابقی این واحدها ۱۱۲ هکتار زمین در قالب ۱۳۳۷ قطعه مسکونی و حدود ۱۰۰ قطعه تجاری، اداری، آموزشی و … باز هم در اطراف جاقل در نظر گرفته است تا با گروه‌بندی متقاضیان کار ساخت و ساز را پیش ببرد.

در این‌باره، عزیزپور، نماینده شرکت کارگزاری طرح نهضت ملی مسکن به واکاوی گفت: متقاضیانی که تنها قسط اول را با عنوان “آماده‌سازی” واریز کرده‌اند در این نوع ساخت شرکت داده می‌شوند که البته این موضوع کاملا اختیاری است.

عزیزپور افزود: آماده‌سازی زمین و فراهم کردن زیرساخت‌ها تا پای کار بر عهده دولت است، پس از آن متقاضیان می‌توانند به صورت گروهی در قرعه‌کشی‌ها شرکت کنند که در گروه‌های پنج نفره تقسیم‌بندی می‌شوند و زمینی با مساحت ۱۹۶ تا ۲۰۰ متر در اختیار آنها قرار داده می‌شود تا خودشان پروانه بگیرند و کار ساخت را پیش ببرند.

نماینده شرکت کارگزاری طرح نهضت ملی مسکن همچنین افزود: دولت تسهیلات ۵۵۰ میلیون تومان به صورت ۲۰ ساله و با سود ۱۸ درصد در چهار مرحله در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد و مابقی هزینه‌ها نیز مانند سایر پروژه‌های مسکن ملی توسط خود متقاضیان فراهم می‌شود.

با این وجود هنوز ابهامات زیادی در مورد این طرح و تغییرات احتمالی در آن وجود دارد و این موضوع نگرانی متقاضیان را بیشتر کرده است. نماینده کارگزاری اما می‌گوید در جلساتی که برای گروه‌بندی‌ها تشکیل می‌شود تمام شرایط برای متقاضیان تشریح و سؤالات آنها پاسخ داده می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا