بیش از ۱۶ هزار پرونده در کردستان منجر به سازش شد

معاون حل اختلاف دادگستری استان کردستان  از تشکیل ۱۵۰ فقره پرونده قتل عمد در دادگاه حل اختلاف دادگستری استان کردستان خبر داد و اظهار داشت: همه این پرونده‌ها دارای شاکی خصوصی و از این تعداد، ۴۹ فقره پرونده منجر به صدور رأی قطعی قابل اجرا شده است.

به گزارش واکاوی ، بهادر اسدی در رابطه به میزان پرونده‌های تشکیل شده نیز گفت: از ابتدای سال‌جاری تا پایان آذرماه ۷۵ هزار و ۶۳۶ پرونده به شورای حل اختلاف کردستان ارجاع داده شده که از این تعداد، ۴۴ هزار و ۱۳۰ پرونده قابل صلح بوده که در نهایت ۱۶ هزار و ۳۰۷ پرونده منجر به سازش شده است.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۳۷درصد از پرونده‌های تشکیل شده در این دادگاه منجر به صلح و سازش شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییری نکرده است، خاطرنشان کرد: سال گذشته در همین بازه زمانی ۷۱ هزار و ۵۰۰ فقره پرونده تشکیل که آمار این بخش در امسال ۴درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به تلاش همه‌جانبه و استفاده از همه ظرفیت‌ها از جمله بزرگان، ریش‌سفیدان، خیرین و رسانه‌ها برای آزادی جوانان محکوم به قصاص در کردستان تصریح کرد: در حال حاضر ۱۵۰ پرونده قتل عمد در مرحله تحقیق و بررسی بوده و در نهایت شاید بخشیده و یا محکوم به قصاص شوند. چنانچه شاکیان خصوصی از حق و حقوق خود صرف نظر کنند، محکومان عفو می‌شوند.

اسدی ابراز داشت: از این تریبون مردمی از همه خیرین و مردم نوع‌دوست کشور و کردستان انتظار می‌رود که هر کس به سهم و توانایی خود برای ختم این پرونده‌ها، کمک مالی کرده و رسانه‌ها نیز در جهت ترویج فرهنگ‌ صلح و سازش در جامعه ما را یاری کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا