جنجال عیدی کارگران شهرداری

رأی اخیرا دیوان عدالت اداری در مورد عیدی کارگران شهرداری، موجب نگرانی کارگران تمام شهرداری‌ها از جمله شهرداری سقز شده است. برابر با این رأی، دیوان عدالت اداری برخلاف وحدت رویه پرداختی بر اساس دادنامه به شماره ۱۰۸۳ صادره در بیست و پنجم خرداد ماه ۱۴۰۰، رای به “پرداخت عیدی کارمندی به کارگران قرارداد مستقیم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به اندازه کارمندان” داده است، اما کارگرانی که طرف قرارداد آنها پیمانکاران شهرداری هستند مطابق قانون کار عیدی دریافت خواهند کرد.

در این ارتباط شهردار سقز به واکاوی گفت: متأسفانه از سال ۹۸ شهرداری سقز با هیچ پیمانکاری قرارداد نداشته است، بنابر این رأی دیوان شامل حدود ۴۰۰ نفر از نیروهای شهرداری می‌شود که اختلاف ۴ تا ۵ میلیون تومانی برای هر نفر در پی خواهد داشت. گویلی افزود: با این وجود تلاش داریم از محلی دیگر و البته از طُرُق قانونی این خلأ را برای کارکنانی که شامل این موضوع می‌شوند جبران کنیم.

اما از آنجا که شهرداری در وضعیت مالی مناسبی قرار ندارد، سؤال اینجاست که آیا محلی برای تأمین این مابه‌التفاوت و البته از راه حل قانونی وجود دارد؟ چرا که زحمات کارگران شهرداری بر کسی پوشیده نیست و در سال‌های اخیر نحوه پرداخت حقوق به آنها همیشه محل بحث بوده است و اکنون نیز که پای عیدی در میان است و صدها خانواده چشم‌انتظار مبالغ _ولو ناچیز_ عیدی هستند شاهد چنین رأیی هستیم.

شهردار سقز در پاسخ به این سؤال گفت: در این راه اگر کارشکنی صورت نگیرد و با همراهی و همفکری اعضای شورا و رایزنی در شهرستان و استان قطعا راه حلی پیدا خواهیم کرد، از جمله از محل دریافت عوارض که این روزها شهروندان همکاری خوبی در این راه داشته و امیدواریم همچنان این همراهی را داشته باشیم.

گویلی با اشاره به این مبحث که دریافت عوارض مصوبه شورا را ندارد گفت: برابر بند یک صورتجلسه شماره ۷۴ مورخ ۱۴۰۰٫۱۰٫۲۹ شورای اسلامی شهر، درخواست شهرداری سقز مبنی بر تخفیف ۳۰ درصد عوارض پسماند مصوب شده است که طی شماره مصوبه ۶۵۲۹٫۱٫۱۱٫۲۸۸ هیئت محترم تطبیق مصوبات شورای شهر در فرمانداری شهرستان تایید و ابلاغ و در این راستا ۳۰ درصد تخفیف عوارض پسماند و ۱۰ درصد جایزه خوش حسابی عوارض نوسازی برابر قانون اعمال شده است.

همچنین عوارض پایانکار، مفاصا حساب، صدور پروانه ساختمانی، کسب و پیشه، حق تفکیک (به غیرماده ۱۰۱ قانون شهرداری‌ها)، برابر تبصره ۵ ماده ۲۷ دستورالعمل نحوه وصول درآمد۱۴۰۰ شهرداری سقز که طی مصوبه فوق العاده شماره ۵٫۲۰۷ سال ۱۳۹۹ به تصویب شورای اسلامی رسیده، مشمول ۳۰ درصد تخفیف از اول بهمن تا آخر اسفند شده است و با این حساب امیدواریم بتوانیم بخشی از دغدغه و نگرانی‌های کارگران شهرداری را جبران نماییم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا