حال و روز کارگران ساختمانی سقز در روزگار رکود بازار مسکن

التهابات اخیر ارزی در کشور بازار ساخت و ساز را تحت تأثیر قرار داده و علاوه بر رکود نسبی در این امر موجب افزایش سرسام آور قیمت مصالح ساختمانی نیز شده است که آهن و سیمان در صدر این موارد قرار دارند. با توجه به افزایش قیمت ارز و هدایت نقدینگی ها به سوی این بازار، گرایش به ساخت و ساز به کمترین میزان خود رسیده و از سویی نیز همزمان با نزدیک شدن به زمان اجرای تحریم ها پیش بینی می شود خیز افزایش مصالح ساختمانی بیشتر شود، اما دود ناشی از این اُفت و خیزها بیش از همه در چشم کارگران ساختمانی می رود.

مسعود بیگلری رییس اتحادیه مصالح فروشان در گفتگو با واکاوی ضمن تأیید تأثیر روانی بازار ارز بر قیمت مصالح گفت: در سال جاری تمایل به ساخت و ساز به شدت پایین آمده و به تبع آن خرید و فروش مصالح ساختمانی کاهش یافته است. وی با بیان اینکه قیمت روز سیمان در تاریخ پنجشنبه ۴ مرداد به ۱۲ هزار تومان رسیده است گفت: کارخانه های سیمان در دوره های مختلفِ تولید چند روز را به پر کردن سیلوهای خود اختصاص می دهند و همین امر باعث می شود در یک مقطع قیمت سیمان افزایش پیدا کند، اما بلافاصله و بعد از پر شدن سیلوها و توزیع سیمان در بازار قیمت پایین آمده و متعادل تر خواهد شد. وی در مورد آهن نیز افزود: این کالای استراتژیک چون بیشترین تأثیرپذیری را از بازارهای جهانی و جو روانی ناشی از تحریم ها دارد که قیمت آن کمتر می تواند ثابت بماند وبیشتر لحظه ای و ساعتی است.

 

همزمان صابر زارعی معاون شهرسازی شهرداری سقز نیز با اذعان به کاهش چشمگیر ساخت و سازها در سال های اخیر می گوید: از سال ۹۲ به بعد هرسال ۳۰ تا ۴۰ درصد از درآمد شهرداری ها در حوزه صدور پروانه کاهش یافته و ۴۰ تا ۵۰ درصد نیز در متراژ صدور پروانه های ساختمانی کم شده است و این مهم وضعیت درآمد شهرداری‌ها را به شدت دچار معظل کرده و اگر شهرداری های زیر دویست هزار نفر مطابق برنامه ریزی های مدون و زمانبندی شده فکری برای درآمدهای پایدار نداشته باشند خطر ورشکستگی دامن تمامی این دسته از شهرداری ها را خواهد گرفت که عمده شهرداری های استان در چنین وضعیتی هستند.

زارعی با بیان اینکه در سال های قبل از ۹۲ به دلیل درآمدهای سرشار نفتی و تزریق پول به بازار مسکن، این بازار در صدر بود و همین نیز موجب شد با افزایش افسارگسیخته قیمت زمین و مسکن مواجه شویم که اقتصاد کشور را به لبه پرتگاه کشاند، اما از ۹۲ به بعد تصمیماتی اتخاذ شد تا از تورم در بخش مسکن جلوگیری شود و به همین دلیل رکود نسبی در این بخش حاکم شد. هم اکنون نیز به دلیل ریسک بالای سرمایه گذاری و تغییراتی که در حوزه ارز افتاده است کمتر کسی مایل به ورود به حوزه مسکن بوده و پولی که وجود دارد به سمت بازار ارز و طلا روانه شده است.

وی با توجه به جمعیت قابل ملاحظه کارگران شهر سقز نیز گفت: در این شهر به دلیل اقتصاد شکننده و عدم بهره مندی جامعه از سایر جنبه های اقتصادی همچون گردشگری، ظرفیت های مرزی و … بیشتر بار بر روی ساخت و ساز مسکن افتاده و زمانی که ساخت و ساز به عنوان اصلی ترین محل تأمین معاش کارگران دچار رکود شود نتیجه آن فشار بر این قشر خواهد بود که آثار سوء آن در سطح رفاه و زندگی این قشر مشاهده می شود.

در همین حال یوسف عبدالکریمی رییس اتحادیه کارگران ساختمانی شهرستان سقز نیز به واکاوی گفت: ادامه این روند که ناشی از رکود ساخت و ساز و جو روانی در بازار است موجب بغرنج تر شدن زندگی کارگران خواهد شد و در وضعیت فعلی بیشتر کارگران کمتر از ده روز در ماه را به کار مشغولند و از سویی نیز وضعیت مرزها و محدودیت هایی که در این راه به وجود آمده است فشارها را به جامعه کارگری منتقل کرده، این در حالی است که هزینه های بیمه نیز در سال جاری دو مرتبه افزایش یافته است و پرداخت آن در میان کارگران درجه یک، دو و سه روند صعودی داشته است.

وی با عنوان اینکه سازمان تأمین اجتماعی تفاوت های قابل توجهی میان کارگران شرکتی و کارگران ساختمانی قایل است گفت: این تفاوت ها از جمله بن کارگری، بیمه، هزینه های درمان و …به هیچ وجه قابل اغماض نیست و ما مراتب اعتراض خود را به نمایندگان کارگری در مرکز رسانده ایم و اگر به نتایج قابل ملموسی نرسیم متوسل به تجمعات کارگری خواهیم شد.

عبدالکریمی در ارتباط با سهمیه بیمه کارگران ساختمانی نیز گفت: این سهمیه بسیار ناعادلانه بوده و برای سقز تنها صد نفر تعیین شده است در حالی که ۵۰۰ نفر در صف بیمه منتظرند و لازم است در این مورد بازاندیشی اساسی صورت گیرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا