خرید و فروش زمینِ خارج از محدوده غیر قانونی است

خیلی‌ها فکر می‌کردند شاید الحاق بیش از ۲۹۵ هکتار زمین به محدوده شهر سقز در سال ۹۴ پایانی باشد بر خرید و فروش زمین‌های خارج از محدوده‌‌ی شهری.

اما مجددا تعدادی از تعاونی‌ها اقدام به خرید زمین‌هایی خارج از محدوده شهری کردند. زمین‌هایی که از ناحیه‌ی آن عده‌ای به سودهای کلان رسیده و عده‌ای به امید فردایی بهتر اندک پس‌انداز خود را صرف خرید زمینی کرده‌اند که مشخص نیست در صورت الحاق به محدوده‌ی شهری چه کاربری خواهد داشت و یا چه تغییراتی حتی به لحاظ متراژ به خود خواهد دید!

بر اساس “قانونِ منع فروش و واگذاری اراضی فاقد کاربری مسکونی برای امر مسکن به شرکتهای تعاونی” هرگونه نقل و انتقال و واگذاری زمین به شرکت‌های تعاونی مسکن در خارج از محدوده شهری غیر قانونی است، اما آنگونه که پیداست در حال حاضر ۶ إلی ۷ تعاونی در سقز اقدام به خرید زمین در خارج از محدوده شهری کرده‌‌اند. در آخرین مورد تعاونی مسكن ۴۰۲۰ كاركنان فرمانداری سقز با فشار فرماندار قرارداد این تعاونی که اقدام به خريد قطعه زمينی خارج از محدوده کرده بود لغو شده است، فرماندار سقز نسبت به سایر تعاونی‌هایی که خارج از محدوده اقدام به خرید زمین کرده‌اند هشدار داد و گفت: مقدمات برخورد قانونی با چنین کار غیر قانونی فراهم شده است. حال باید منتظر ماند و دید که آیا زور فرماندار به سایر تعاونی‌ها و زمین‌داران نیز خواهد چربید یا رویه مذکور همچنان ادامه خواهد داشت!

یک سوی دیگر این قضیه قیمت نجومی زمین‌های داخل محدوده است که بسیاری از شهروندان با سال‌ها پس‌انداز نیز توانایی خرید آنها را نداشته و ناچار به تعاونی‌ها پناه برده‌اند. از طرفی دیگر دولت نیز برنامه مشخصی برای مسکن اقشار کم درآمد و کم توان از لحاظ مالی ندارد، در واقع برنامه‌ها هیچوقت به‌گونه‌ای نبوده تا شرایط برای دستیابی نیازمندان واقعی به زمین و مسکن ارزان قیمت فراهم شود.

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

  1. سلام حدود یک ماه پیش تعاونی کارکنان نظام مهندسی یک قطعه زمین خارج از محدوده را با ۶۰ پلاک برای اعضا خرید و هر ۶۰ پلاک را با مبلغ واریزی هر پلاک۵۰میلیون به اعضا نظام مهندسی واگذار کرد ولی تا حالا برگ واگذاری به اعضایی که زمین را خریداری کرده اند داده نشده است لطفا پیگیری کنید واقعا تعاونی غیر قانونی اقدام به خرید زمین برای مهندسین کرده است باید این معامله فسق شود و واریزی ها به مهندسین برگشت داده شود لازم به ذکر است پیگیری این موضوع در وحله اول به عهده شهرداری و در وحله دوم فرمانداری محترم باید ورود کنند و پیگیر موضوع باشند . باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا