خفاشها لانه ندارند/ واکنش محیط زیست کردستان درباره حضور مردم در غارها برای جمع آوری لانه خفاشان

 

متاسفانه طی چند روز اخیر گزارشاتی مبنی بر قصد تعدادی از مردم برای جمع آوری لانه خفاش ها در فضای مجازی منتشر شده است که باعث نگرانی عمیق دوستداران محیط زیست و حیات وحش شده است. به این دلیل اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان طی این اطلاعیه توضیحاتی در مورد این اقدام دروغین و ضد محیط زیستی جهت تنویر افکارعمومی ارائه می دهد.

خفاشها تنها پستاندارانی هستند که پرواز حقیقی دارند و مانند پرندگان قادرند در هوا پرواز کنند. خفاشها حیوانات بسیار مفیدی هستند. آنها با خوردن تعداد زیادی از پشه ها وحشرات مضر، نقش مهمی در کنترل بیولوژیک آفات و بیماریها ایفا می کنند و در اکوسیستم های طبیعی دارای جایگاه ویژه ای هستند. برخی از آنها در گرده افشانی درختان نقش موثری ایفا می کنند. خفاشها به صورت گروهی در غارها زندگی می کنند و در جمعیت های زیاد به صورت خوشه ای از سقف غارها در حالیکه سرشان پایین است با پاهای خود از سقف آویزان می شوند وهیچ لانه ای ندارند.
پس از زایمان که یک یا دو بچه به دنیا می آورند، بچه خود را درمیان بالهایشان می گیرند. بچه خفاش حتی هنگام شکار نیز از مادر خود جدا نمی شود. بعضی از خفاشها با شروع فصل زمستان به مناطق گرمسیر مهاجرت می کنند. برخی دیگر نیز با سرد شدن هوا به خواب زمستانی فرو می روند. در موقع خواب زمستانی، متابولیسم بدن آنها به شدت پایین می آید . همچنانکه بیان شد خفاش فاقد لانه بوده و غارهای تاریک وشکاف سنگها، تنها مکان پناه آنهاست. متاسفانه در چند روز اخیر در شبکه های مجازی، مواردی مبنی بر خرید لانه ی خفاش مطرح می شود و منشاء آن سودجویی و ناآگاهی است. باز هم تاکید می گردد که خفاش فاقد لانه است و اگر در این فصل، خطری برای آنها پیش بیاید و از خواب زمستانی بیدار شوند از گرسنگی می میرند . لذا از دوستداران محیط زیست و حیات وحش تقاضا میشود با اطلاع رسانی وآگاهی دادن به عموم مردم، مانع از نابودی این گونه با ارزش شوند. افراد سودجو و فرصت طلب که هیچ اطلاعی از رفتار این گونه ی جانوری ندارند و با رفتار نا آگاهانه ی خود که ناشی از نداشتن اطلاعات از رفتار خفاش است؛ تیرخلاص را به سوی خفاش های بی آزار نشانه گرفته ودر این فصل که آنها در خواب زمستانی هستند ، تعدادی ازمردم را به جستجوی خفاش ها در میان کوه ها و غارها روانه کرده اند. جستجوگران خفاش نه تنها لانه ای نخواهند یافت، بلکه با بیدار کردن خفاشها از خواب زمستانی، موجب مرگ حتمی آنها خواهند شد و طبیعت را از داشتن این گونه ی جانوری با ارزش، محروم خواهند کرد.
لذا بدینوسیله از عموم مردم شریف و با فرهنگ استان کردستان تقاضا می شود در صورت مشاهده افراد سودجو، فرصت طلب و ناآگاه مراتب را در اسرع وقت به ادارات محیط زیست در سطح استان گزارش دهند تا پیگیری های لازم و برخورد قانونی با آنان به عمل آید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا