در این تابستان سوزان در تازه آباد چه می گذرد؟

تابستانی که در آن قرار گرفتیم به سبب اینکه به یکباره هوا گرم شد و از خنکای بهار خبری نماند محل تعجب همگان شد. این گرما اما در محله تازه آباد سقز به دلیل شرایطی که بر محله حاکم است قابل تأمل است.

با گذشت چند وقت از الحاق این محله به شهر اما هنوز اصلی ترین مشکل آن یعنی جابجایی واحدهای دامداری صورت نگرفته و از آنجا که هر یک از واحدهای دامداری متعلقاتی از جمله انبار علوفه، محل فضولات حیوانی و … را در کنار خود دارند در این فصل گرما موجب سلب آسایش سایرین و بعضا آلودگی های میکروبی نیز می شوند. قریب دو سال است ارگانهای دخیل در این امر هنوز به نتیجه مقبول نرسیده اند چرا که موانع این کار به طور قابل ملاحظه ای زیاد بوده که اصلی ترین آن چوبداران هستند. ملاحظات امنیتی و اجتماعی نیز در این زمینه حل قضیه را با مشکل مواجه کرده است. به گفته مسئولین تلاش بر این است تا با یافتن بهترین راه حل کار انتقال صورت پذیرد. گفتگو بر سر نحوه اسکان در مکان جدید همچنان ادامه داردو برای این کار هیاتهایی متشکل از چندین اداره تشکیل اما غیر از تعیین مکان کار دیگری صورت نگرفته و در صورت اتلاف وقت، با پایان یافتن فصل تابستان فرصت ساخت و ساز در مکان تعیین شده از چوبداران گرفته خواهد شد و این امر روند انتقال را طولانی تر خواهد کرد.

از سوی دیگر شهرداری در روزهای اخیر عملیات عمرانی قابل ملاحظه ای از جمله احداث خیابان، پیاده روسازی، سنگفرش و … را آغاز کرده است که در نوع خود قابل تأمل است. به نظر می رسد عمده هزینه های شهرداری در پیاده روسازی و سنگفرش تنها تحمیل هزینه بر شهرداری و شهروندان خواهد بود چرا که این نوع عملیات با رفت و آمد دامها دچار آسیب خواهند شد و نتیجه آن تحمیل هزینه های دوباره بر شهرداری است. از سوی دیگر وضعیت بهداشتی محله نیز نامساعد بوده و شهرداری نسبت به تعبیه سطل های زباله تاکنون خودداری کرده و واحد تنظیف شهرداری در این محل هیچ نیرویی ندارد.

عملیات احداث زیرساختها از جمله آب، فاضلاب تلفن و … نیز همزمان مشغول به کار هستند. بر اساس شنیده ها تعدادی از خانه هایی که قبلا خود به صورت مستقل و غیرکارشناسی اقدام به دفع فاضلاب کرده اند هم اکنون توسط پیمانکار نادیده گرفته شده اند و پیمانکار لزومی به تغییر سیستم فاضلاب نمی بیند که لازم است نظارت بر کار این دسته از پیمانکاران جدی تر شود.

همچنین ساکنین این محله از عدم دسترسی به امکانات حمل و نقل عمومی نیز گلایه دارند و اینکه تلاش های آنان تاکنون برای اختصاص چند دستگاه تاکسی به تازه آباد به نتیجه ای نرسیده است و به همین دلیل رفت و آمد به تازه آباد در گرمای تابستان با مشکل مواجه است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا