“ده‌نگی ڕه‌سه‌ن” طنین موسیقی ماندگار کردستان است

موسیقی سقز در طول تاریخ خود نام آوران زیادی را به خود دیده است. کسانی که با صدا و یا حتی دستان هنرمند خود و نواختن سازهای مختلف افراد زیادی را به این هنر علاقمند کرده اند. هم اکنون نیز جوانان زیادی جهت پر کردن اوقات فراغت خود دنبال یادگیری یکی از سازهای موسیقی مرسوم هستند.

 

 

در این میان جای خالی مدرسه و یا دانشکده هنر به خوبی احساس می شود، اما وجود یک ngo می تواند حداقل انتظارات را برآورده سازد، حال اگر در این ngo افراد صاحب نامی وجود داشته باشند که دارای سبک و سیاق ویژه در عرصه موسیقی بوده و برای حرفه و علاقه خود اهمیت قایل شوند می توان امیدوار بود که موسیقی در سقز مسیر مشخص تری را در پیش خواهد گرفت.

 

این وظیفه را انجمن مردم نهاد “دەنگی ڕەسەن” بر عهده گرفته است. انجمنی که از اول فروردین امسال در زمینه موسیقی فولکلور کوردی فعالیت خود را آغاز کرده است و در قالب برگزاری کارگاههای آموزشی، تحقیق و پژوهش، انتشار مجله و گاهنامنه، آرشیو داری و… مشغول به فعالیت هستند.

 

خالد پیشداد دبیر انجمن “دەنگی ڕەسەن” در گفتگو با واکاوی با اشاره به اهمیت موسیقی در عصر حاضر و لزوم توجه جدی به آن گفت: آموزش اصولی و گام به گام علاقمندان با بهره گیری از اساتید مجرب داخلی و خارجی و نیز شناساندن تاریخ موسیقی فولکلور کوردی از جمله اهداف این انجمن است. پیشداد همچنین افزود: اساتید “دەنگی ڕەسەن” پذیرای تمامی رده های سنی جهت آموزش هستند و در این میان انگیزه، علاقه، نظم و جدیت لازم از سوی هنرجو یک اصل اساسی است.

 

دبیر انجمن “دەنگی ڕەسەن” افزود: تحریر کتاب “مقامات کوردی” به عنوان یکی از اهداف انجمن هم اکنون به اتمام رسیده و منتظر کارهای نهایی آن برای چاپ هستیم که یک نوع روایت از موسیقی کوردی است و جای خالی آن به شدت احساس می شود.

 

 

لازم به ذکر است که دفتر آموزش این انجمن هم اکنون در طبقه دوم کتابخانه عمومی پارک مولوی مستقر است و پذیرای علاقمندان است. دست اندرکاران “دەنگی ڕەسەن” با توجه به مردم نهاد بودن این انجمن تخفیفات ویژه ای را برای گروهها و اقشار مختلف در نظر گرفته اند و در بعضی موارد حتی اقدام به تهیه ساز برای هنرجویان کرده و آموزش را نیز به صورت رایگان انجام خواهند داد که این کار را تنها برای پیشبرد موسیقی کوردی انجام می گیرد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا