دو روایت از انتقال یک بیمار به بیمارستان

مشکلات حوزه بهداشت و درمان سقز یکی دو تا نیست که با رفع هرکدام از آنها امیدوار به اتمام مشکلات باشیم، اما حالا که دو بیمارستان شفا و امام به نام ارائه خدمات بهتر و تخصصی‌تر با مدیریت جداگانه در حال فعالیت هستند انتظار بر این است که با تعامل و همکاری مناسب در کاهش مشکلات شهروندان و مراجعین کوشا باشند.

اما یک شهروند با شرح یک ماجرا معتقد است که در برخی موارد ممکن است این همکاری وجود نداشته باشد که واکاوی بنا به رسالت خود موضوع را نزد رئیس شبکه مطرح که در ادامه شرح ماوقع و توضیح رئیس شبکه را می‌خوانید:

به گفته این شهروند ماجرا از این قرار است که: بعد از تماس تلفنی با ١١٥ سقز مبني بر اعزام بيمار بدحال به اورژانس بيمارستان امام، رأس ساعت ٢٤ مورخ ١٠ بهمن، ضمن مراجعه آمبولانس به محل، باتوجه به بدحال بودن مريض و نياز به اعزام به بخش icu طبق نظر پزشک مربوطه (که به جهت بدحال بودن مریض به خانه آمده بود)،متاسفانه عوامل آمبولانس از پر بودن بخش ICU بيمارستان امام خبر دادند و اعلام کردند که بيمار باید به بیمارستان شفا اعزام شود. اما این عزیزان با اعلام اینکه ما پرسنل بیمارستان امام اجازه اعزام بیمار به بیمارستان شفا را نداریم از این کار خودداری کردند. ناچارا بیمار را با سوند و سرمی که به وی وصل بود با ماشین شخصی به بیمارستان شفا بردیم. در این بیمارستان علاوه بر اینکه بیشتر نیروها غیر بومی بودند و آنچنان که لازم است به بیمار رسیدگی نکردند، یک پزشک متخصص نیز در اورژانس حضور نداشت و پزشک آنکال نیز از آمدن به بیمارستان سر باز زد. پس از آنکه بیمار تا ساعت ٩ صبح امروز در بيمارستان شفا درد كشيد، پرسنل اعلام کردند که پزشک متخصص و مربوط به نوع بیماری در این بیمارستان حضور ندارد و باید به بیمارستان امام برده شود و مجددا به شفا بازگردانده شود، که سرانجام حوالی ظهر امروز به بیمارستان امام اعزام شد.

این شهروند در ادامه می‌افزاید: چرا باید دو بیمارستان با فاصله چند کیلومتر از هم اینگونه ناهماهنگ عمل کنند و به جای کاهش درد بیمار، باعث زجر بیشتر وی شوند؟

اما در جوابیه‌ای که شبکه بهداشت و درمان شهرستان در توضیح این موضوع برای واکاوی فرستاده است آمده است:

سلام و احترام ضمن قدردانی از همشهریان گرامی در اطلاع‌رسانی به موقع برای رفع مشکلات درمانی به استحضار می‌رساند از اواسط آبان ماه در رسانه‌های مختلف اخبار استان و بنرهای اطلاع‌رسانی به شهروندان گرامی و حومه در خصوص تفکیک بخش و تخصص‌های دو بیمارستان امام خمینی(ره) و شفا در راستای خدمات صحیح به بیماران اطلاع‌رسانی بعمل آمده است، درمواردی که به دلیل عدم اطلاع به بیمارستانهای سطح شهر مراجعه می‌فرمایند اقدام به انجام کارهای تشخیصی و درمانی بیمار شده و حتی‌الامکان بستری شدند ولی گاها به دلیل مشکلات و بیماری‌های متعدد زمینه‌ای بیمار و یا نیاز به بخش خاص نظیر روانپزشکی یا دیالیز و… مجبور به اعزام یا ارجاع بیمار با هماهنگی مراکز درمانی هستیم. در جهت رعایت دستورالعمل‌ها و جلوگیری از آسیب به بیماران یک دستگاه امبولانس در بیمارستان مستقر و با حضور پرستار و رعایت ایمنی بیمار وعدم تعلل در اجرای دستورات درمانی به مرکز درمانی مقصد اعزام می‌شود و در تمام شهرستان‌ها و هر کجا مرکز بهداشتی و درمانی مستقر باشد چنین اقدامی غیرقانونی نیست و جهت جلوگیری از بی نظمی شرح وظایف همه مراکز تعریف شده است و ناظر برانجام آن هستیم و همچنین مکان و چگونگی حضور و کشیک پزشک عمومی و تخصص طبق دستورالعمل‌های وزارت خانه تعریف شده وسطح اول ویزیت توسط پزشک عمومی انجام میشود.

اما بیمار نامبرده ۸۲ ساله سابقه بستری در بخش ICU بیمارستان شفا در سرویس مغز و اعصاب در هفته گذشته داشته و با حال عمومی مناسب پس از اقدامات تشخیصی و درمانی ترخیص شده است. در شب ۱۰ بهمن به دلیل بیقراری که بدنبال بیماری زمینه‌ای داشته علیرغم اینکه منزل شخصی آنها نزدیک بیمارستان امام بوده با ماشین شخصی ساعت ۰۱/۳۰ به بیمارستان شفا مراجعه نمودند که توسط پزشک ویزیت شده و آزمایش و سی‌تی بعمل آمده و مشاوره متخصص داخلی انجام و مشکل داخلی نداشته، درخواست مشاوره مغز و اعصاب داده شد و طبق دستور پزشک معالج صبح امروز با آمبولانس و حضور پرستار به بیمارستان امام اعزام و بستری شدند.

قابل ذکر است که در درمان بیمار هیچ تعلل یا کم کاری نشده است. در مورد ۱۱۵ طبق شرح وظایف ملزم به انتقال بیمار به نزدیکترین مرکز درمانی هستند که با توجه به نزدیک بودن منزل بیمار به بیمارستان امام منطقی بود که به همانجا مراجعه می‌کردند و حتی به خانواده برای فرستادن آمبولانس و انتقال به بیمارستان امام هم اعلام شده ولی خانواده تصمیم به اوردن به بیمارستان شفا می‌نمایند./روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان شهرستان سقز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا