روستاهای سقز و کرونا

۶ فروردین بود که معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: “با ثبت مواردی از ابتلا و مرگ بیماران کرونایی در برخی روستاهای استان، سلامت ساکنان روستاها در معرض تهدید قرار گرفته است”، بر همین اساس تأیید مرگ یک مورد مرگ مشکوک در روستای آویهنگ سنندج مسئولان علوم پزشکی را روانه این روستا کرد.

اما آیا ابتلای روستاییان کردستان به همین یک مورد ختم می‌شود؟ آیا در روستاهای دیگر خصوصا در سقز که به لحاظ تعداد مبتلایان در صدر استان قرار دارد موردی از مرگ بر اثر کرونا یا مشکوک به کرونا وجود نداشته است؟ یا
اطلاع رسانی‌ها در این باره کم است؟

بر اساس اطلاعاتی که واکاوی از منابع محلی به دست آورده است، در تعدادی از روستاهای سقز مواردی از ابتلا و یا مشکوک به کرونا وجود داشته که بسیاری از آنهاآبهبود پیدا کرده‌اند، اما اینکه آیا فوت بر اثر کرونا و یا مشکوک به آن در بین این افراد وجود داشته است اطلاعات دقیقی وجود ندارد! در آخرین مورد یک مرد ۷۲ ساله، اهل روستای کهریزه ایوبی که مشکوک به کرونا بود در بیمارستان بوکان فوت کرد که گویا اخیرا جواب آزمایش وی نیز منفی اعلام شده است.

بر اساس اطلاعات منابع محلی، روستاهای ماهیدر، دولت قلعه، دره‌تفی، خوش‌قشلاق، سیاهدر علیا، کوچک، مازوجدار و … جزو روستاهایی هستند که موارد مشکوک به کرونا در آنها گزارش شده و حتی تعدادی نیز بستری شده‌اند که بعدها بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

بحث کرونا در روستاها از دو جهت حایز اهمیت است؛ نخست اینکه بیمارستان‌های تعیین‌شده برای بیماری کرونا در مناطق شهری واقع شده‌اند و مسافت، هزینه رفت‌ و‌ آمد، هزینه اقامت در شهر و … موانع مهمی جهت دسترسی روستاییان به این مراکز محسوب می‌شوند. دو اینکه رفت آمد روستاییان به شهر و یا ورود افراد از مناطق شهری به روستاها به بهانه‌ مهمانی، فروش میوه، پوشاک، یافتن گیاهان بهاری و … همچنین شکلگیری برخی تجمعات با آغاز فصل کاری ممکن است ورود ویروس به روستاها و آلوده شدن آنها را محتمل‌تر کند.

اگرچه بسیاری از روستاهای سقز همزمان با مناطق شهری از وجود ویروس کرونا مطلع شدند، اما رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این نواحی ممکن است کمی سخت‌تر باشد. هرچند، بسیاری از آنها خودجوش ورود افراد غیر به روستا را محدود و ضد عفونی معابر، ارائه توصیه‌ها به مراکزی از جمله نانوایی ها، پست بانک‌ها و … را در دستور کار قرار داده‌اند، اما از آنجا که در بحث کرونا هنوز در چشم طوفان هستیم و بسیاری از ابعاد آن بر ما به طور کامل روشن نشده است لازم است توجه بیشتری به این موضوع شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا