زنگ‌ها برای که به صدا در می‌آیند؟

مدارس در شرایطی به صورت حضوری بازگشایی شدند که توانایی مدارس و همچنین همکاری والدین در رعایت دقیق پروتکل‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

مشاهدات میدانی امروز صبح واکاوی حاکی است که علیرغم اطلاعیه‌ی آموزش و پرورش، بسیاری از دانش‌آموزن و حتی اولیاء از تقسیم‌بندی‌ها و برنامه‌ریزی‌ها اطلاع دقیق نداشتند. همچنین با وجود تأکیدات مکرر مبنی بر جلوگیری از تجمع بیش از حد در مدارس، حضور اولیا برای روز اول پُر رنگ بود.

 

نظرات مخاطبین واکاوی در مورد بازگشایی مدارس بیشتر حول عدم اعتماد و اطمینان کافی در توانایی مدارس در مورد رعایت پروتکل‌ها و حفظ سلامت دانش‌آموزان می‌چرخید، اما با این وجود برخی نظرات متفاوتی داشتند! نظرات را می‌توان در سه دسته؛ عدم اطلاع‌رسانی دقیق، موافق بازگشایی و مخالف بازگشایی تقسیم کرد:

🔸عدم اطلاع‌رسانی دقیق:

🔹هیچگونه اطلاع‌رسانی در مدارس تخت پوشش در روستای ایرانخواه انجام نشده است.

🔹ما دانش آموز کلاس دوم در مدرسه صمد نیلوفری داریم اما تا این لحظه هیچ گونه اطلاعی در خصوص ساعت و روز حضور هیچ اطلاعی به ما نداده‌اند.

🔹ما دانش‌آموز کلاش ششم در مدرسه مردوخ دربهارستان پایین داریم. هیچگونه هماهنگی از طرف مدرسه انجام نشده. خیلی متاسفم برای این نوع مسولان دلسوزی که داریم. خدا عاقبتمان را به خیر کند.

موافق بازگشایی:

🔹چرا برای عروسی، مهمانی، مسافرت و… نامی از کرونا نیست و تنها برای مدرسه است که همگی از کرونا صحبت می‌کنند؟

🔹به نظر من مدرسه بهتره تا در کوچه و خیابان پرسه بزنند.

🔹به نظر من کرونا جمعه‌ها در پارک شهر، پنجشنبه‌ها در میدان هەڵۆ است. آنهایی که جمعه‌ها پارک هستند و پنجشنبه‌ها در هەڵۆ همانهایی هستند که می‌گویند بچه‌هایمان را نمیفرستیم مدرسه. بهتره بگویند حوصله نداریم صبح زود پاشیم و به بچه‌ها صبحانه بدهیم.

مخالف بازگشایی:

🔹بندە بە عنوان یک فرهنگی و اولیای دانش‌آموز با بازگشایی مدارس کاملا مخالفم، به دلیل اینکه با توجه به کمبود امکانات در مدارس هیچ پروتکلی رعایت نمی‌شود و در این شرایط دایر کردن مدارس نه عقلانی است و نه منطقی.

🔹بنده شاهد بودم که دانش‌آموزان چجوری در زمان امتحانات که کمترین ارتباط رو با هم داشتند چه عملکرد وحشتناکی داشتند و دریغ از بیش از ده درصد کنترل عوامل اجرایی مدرسه. دنیا با همه امکانات و پیشرفت‌ها و هزینه‌های فراوان و برنامه‌ریزی، در بازگشایی مراکز اموزشی مانده، آنوقت ما با امکانات اندک شعار رعایت پرونکل بهداشتی رو سر می‌دهیم و مسئولیت رو به عهده نوجوان یا جوانی میزاریم که والدین و حتی گاهی پزشکان هم رعایت نمی‌کنند.

🔹فرستادن بچه ها به مدرسه تو این شرایط اشتباه‌ترین کار ممکنه. نه اینکه سیستم آموزشی‌مان جوری هست که آدم دلش بسوزه بچه‌اش یک سال چیزی یاد نمیگیره و یا اینکه بازار کاری که منتظرشونه اگر یک سال دیرتر برن لطمه میبینن! بهر حال و از هر زاویه‌ای بنگریم اینکار اشتباهه، چه از نظر سلامتی خودشان و خانوادشان و چه از لحاظ آموزشی و تحصیلی.

🔹من امسال فرزندم کلاس اول است، هرچند درس دادن به کلاس اول خیلی سخت است اما تلاشم را می‌کنم. جان فرزندم برایم عزیز است و زحمات چند ماهه خود و خانواده‌ام را هدر نمی‌دهم چرا که پس از شیوع کرونا جایی که نباید برود نفرستاده‌ام.

🔹اگر بچه‌های ما کرونا بگیرند دولت حتی یک ریال از جیبش ضرر نمی‌کند. در شرایطی که بعضی خانواده‌ها پول نوشت‌افزار را ندارند و حتی ثبت‌نام نکرد‌اند چگونه از بازگشایی مدارس صحبت می‌کنند؟

🔹بازگشایی مدارس اشتباه محضه. نمیدانم وضعیت کرونا چه تفاوتی با فروردین و اردیبهشت که همه مدارس و دانشگاه‌ها اجازه فعالیت نداشتن با الان داره؟ در ضمن پاییز فصل شروع بیماری سرماخوردگی و انفولانزا هم هست دیگه بدتر! متاسفانه بچه‌ها طوری هستند که نمیتوان باهاشون ارتباط نداشت یا فاصله را رعایت کرد. خدا رحم کند.

🔹چه چیزی تغییر کرده که الان بچه‌ها به مدرسه بروند؟ مگر نمی‌گفتند اگر در یک شهر فقط یک نفر مریض وجود داشته باشه فقط یک هفته طول می‌کشه که کل شهر آلوده بشه؟ خوب الان که بیشتر از یک مریض وجود داره! من چطور بچه ۹ساله‌ام رو آموزش بدم که دچار مشکل نشه؟ ما یادمون رفته که با بچه طرفیم و نمیشه از آنها هیچ انتظاری داشت. من که بچه‌ام رو نمی‌فرستم و امیدوارم همه این تصمیم را بگیرند.

🔹به نظر من سلامتی بچه‌ها خیلی مهمتره. اگر همه‌یِ والدین باهم بچه‌ها را به مدرسه نفرستند چون تعداد به حد نصاب نمیرسد و کلاس تشکیل نمی‌شود. نگران تحصیل هم نباشید. بصورت آنلاین یا شبکه‌ی شاد و یا پکیج آموزشی در اختیار دانش آموزان قرار بگیرد. ‌حالا که برای مسئولان سلامتی بچه‌هامهم نیست، چه بسا ممکن است به ویروس کرونا آلوده شوند و مسلماً در زمان بیماری نمیتوانند درس بخوانند. در ایران و مخصوصا کوردستان مردم توانایی خرید دارو و هزینه‌ی درمان بیماری را ندارند و دولت هم مسولیت چندانی در قبال آنها احساس نمی‌کند پس بهتر آن است که سلامتیِ فرزندانتان در اولویت باشد وا ز رفتن آنها به مدرسه جلو گیری کنید. شاید الان بگویید که همه‌ی بچه‌ها گوشی و تبلت ندارند، کاملا درسته اما اگر همت کنیم ما می‌توانیم با کمک هم برای آنهایی که نمی‌توانند وسایلِ لازم برای آموزشِ آنلاین تهیه کنیم، چون در این زمینه هم دولت مطمئنا کمکی نخواهد کرد.

🔹نحوه بازگشایی مدارس بدون در نظر گرفتن فضا و اقدامات پیشگیرانه صورت گرفته است. خودشان در اداره داخل نایلون نشسته‌اند ولی باید ۱۵ نفر حداقل در یک کلاس کوچک در فصل پاییز و زمستان و بدون تهویه شرکت کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا