زنگ خطر افزایش نزاع و درگیری را بشنویم

در روزهای اخیر، وقوع چند فقره درگیری و نزاع در سطح شهر بار دیگر توجه شهروندان و مسئولان به این معضل قدیمی را جلب کرد.

دادستان سقز در گفتگو با واکاوی از دستگیری چند نفر در چند عملیات مختلف در این‌باره خبر داد و گفت: “در چند فقره نزاع و سایر مزاحمت‌هایی که برای شهروندان ایجاد شد، با بررسی‌هایی که صورت گرفت و پرونده‌هایی که تشکیل شد تعدادی از این افراد آزاد و ۴ نفر نیز در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برند”.

علیرضارضاپور با تأکید بر برخورد با مخلان نظم و امنیت جامعه افزود: “در شورای پیشگیری از وقوع جرم که قوه قضاییه یکی از اعضای آن است راهکارهایی برای کاهش این دسته از معضلات پیش‌بینی شده که به مرور به اطلاع شهروندان خواهد رسید”.

نگاهی به آمار مراجعین نزاع در سطح استان در ۶ ماهه نخست امسال _شش هزار و ۶۶۱ نفر_ به پزشکی قانونی کردستان اگرچه کاهش ۴ درصدی نسبت به مدت مشابه داشته است اما نشان می‌دهد که این موضوع یک معضل جدی است.

قطعا شنیدن و انتشار این اخبار برای همگان ناخوشایند است، اما خوب است به زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آن نیز بیاندیشیم و با عادی انگاری آنها سعی در ساده‌سازی‌شان نکنیم.

همچنین در کنار آن به ضرورت آموزش مهارت‌های حل تضاد و اختلاف در درگیری‌های ساده بپردازیم و اینکه مشت، لگد، الفاظ رکیک و… راه‌حل نیست و چه‌بسا یک عذرخواهی ولو کوچک ساده‌ترین راه جلوگیری از نزاع کوچکی باشد که ممکن است گسترده شود و دامن چندین نفر را بگیرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا