خشونت‌های خیابانی، موضوعی ناتمام در سقز

تکرار چندین‌باره خشونت خیابانی در سقز که در تعدادی از آنها کار به فوت یکی از طرفین می‌انجامد محل نگرانی است. با اینکه انتشار این اخبار ممکن است چهره‌ای متفاوت از سقز نشان دهد، اما این موضوع روی دیگرِ معضلاتی است که دامن سقز و خصوصا جوانان این شهر را گرفته است.

در آخرین مورد، چند شب قبل درگیری میان چند جوان منجر به فوت یکی از آنها شده است. به گفته معاون سیاسی فرماندار شهرستان سقز این اتفاق میان چهار جوان در یکی از نقاط شهر منجر به زخمی شدن طرفین و سپس مرگ یکی از آنها در بیمارستان بر اثر خونریزی زیاد شده است. ناصر خامی به واکاوی گفت: در حال حاضر یکی از این افراد کماکان در بیمارستان بستری و دو نفر دیگر در بازداشت به سر می‌برند.

این اتفاقات زنگ خطرهایی هستند که بسیاری از نهادها از خانواده و نهاد آموزش گرفته تا نهادهایی که وظیفه حفظ و تأمین امنیت را بر عهده دارند شنیده‌اند، اما متاسفانه هر از گاهی شاهد تکرار اتفاقاتی از این دست در سقز هستیم. اتفاقاتی که نشان می‌دهند، عمده بروز این خشونت‌ها به دلیل تاب‌آوری پایین جامعه است.

اینها مصادیقی عینی از خشونت هستند که هر از گاهی در جامعه ما با ابعاد بزرگ و کوچک تکرار می‌شود. هر نوع خشونتی را باید یک فاجعه و غیرقابل قبول قلمداد کرد تا از تبدیل آن به یک اپیدمی جلوگیری شود. به طور حتم راه حل واحدی نیز برای مقابله با آنها وجود ندارد، اما به نظر می‌رسد اقرار کردن و قبول این وضعیت به عنوان یک معضل و تشریح آن برای جامعه قدم اول برای مقابله با آن است. 

در مواردی که در گذشته رخ داده است شاهد برخورد دستگاه‌های مسئول با این معضل بوده‌ایم، اما تکرار این فجایع نشان می‌دهد که برگشت سریع از وضعیت فعلی زمان‌بر است و بنابراین راه‌های ریشه‌ای‌تر مقابله با آن به صورت کوتاه‌مدت و بلند مدت باید در دستورکار نهادهای دولتی، انتظامی و نهادهای مدنی و مردمی قرار بگیرد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا