فرش آهنین بیجار ثبت جهانی شد

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی کردستان گفت: فرش آهنین بیجار پس از مدت ها پیگیری و تلاش مجموعه استان، ثبت جهانی شد.

حمیدرضا امانی اظهار داشت: با پیگیری‌های شرکت شهرک‌های صنعتی و خوشه فرش دست‌باف و با حمایت های ویژه استاندار کردستان، برند فرش آهنین بیجار ثبت جهانی شد.

وی با اشاره به اینکه کردستان دارای ۲ برند فرش دستباف با نام های “آهنین بیجار” و “تک پود سنندج” است، اضافه کرد: با تشکیل خوشه صنعتی فرش در استان از سه سال گذشته تاکنون به طور ویژه امورات مربوط به ثبت جهانی این ۲ برند در دستور کار قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی کردستان با بیان اینکه مستندات لازم مربوط به برندهای فرش دستباف استان تهیه و به مرکز ملی فرش ایران و سپس سازمان جهانی ارسال شد، بیان کرد: فعلا فرش بیجار ثبت جهانی شده است و بی شک در آینده ای نزدیک هم فرش تک پود سنندج هم ثبت جهانی خواهد شد.

امانی به مزایای ثبت جهانی فرش اشاره کرد و گفت: مهمترین مزیت آن رونق بازار فروش و صادرات این محصول ارزشمند در سطح جهانی است.

وی با اشاره به اینکه ثبت جهانی فرش بیجار از دستاوردهای خوشه صنعتی فرش استان است، اظهار کرد: شرکت شهرک های صنعتی استان متولی این خوشه است و با تلاش های انجام شده شاهد تحول در حوزه فرش دستباف استان خواهیم بود.

از اوایل دهه ۹۰ وعده ثبت جهانی فرش بیجار توسط مسئولان کشوری و استانی داده شده بود که عاقبت به همت خوشه صنعتی فرش دستباف کردستان این مهم تحقق یافت.

در حال حاضر در کردستان ۹۰ هزار بافنده فرش به صورت غیررسمی و ۵۰ هزار به صورت رسمی فعالیت دارند و سالانه هم ۱۸۰ هزار متر مربع فرش دستباف در این استان تولید می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا