لزوم مدیریت و نظارت دقیق‌تر در حوزه درمان شهرستان سقز

۱. وظیفه تک تک ما شهروندان است که در مقابله با شیوع و گسترش کرونا جدی باشیم و همگی مکلفیم از تجمع پرهیز و ماسک بزنیم، اما در کنار ستایش و قدردانی از کادر درمان، موضوع نظارت و مدیریت این شرایط نباید توسط متولیان و مدیریت بهداشت و درمان بخاطر تمرکز در طبابت فراموش شود. به نظر می‌رسد در چنین شرایطی پزشکان سطح شهر خصوصا متخصصان داخلی، لازم است با همکاری شبکه بهداشت، ساز و کاری فراهم کنند تا مراجعه گسترده به مطب‌ها در فضایی بازتر صورت گیرد و اینگونه مانع تجمع در فضای کوچک و بسته مطب شوند، واضح است عده‌ای از شهروندان برای بیماری دیگری به پزشک مراجعه می‌کنند اما با حضور در مطب احتمال آلوده شدن به ویروس کرونا برای این افراد هم زیاد است. این عدم پیش‌بینی و نداشتن دستورالعمل مشخص از سوی متولیان و ستاد پیشگیری از کرونا جای گله‌مندی دارد.

همچنین برخی پزشکان در مطب خود برخی امورات دیگر از جمله سرم‌تراپی را نیز انجام می‌دهند، این کار حتی اگر غیرقانونی نباشد به نوعی کج‌سلیقگی‌ است، آیا برون سپاری اموراتی چون سرم‌تراپی، که هم منجر به اشتغال‌زایی شود و هم از تجمع در مطب جلوگیری کند، بهتر و مناسب‌تر نیست. اشاره شد که چنین کاری شاید غیرقانونی نباشد، اما خوب است مدیر شبکه بهداشت به عنوان پزشکی با دانش که انصافا این روزها در خدمت به شهروندان در مطب شخصی خود کم نگذاشته است، در چنین مواردی با خودداری از سرم‌تراپی و جلوگیری از تجمع‌های بیشتر، خود الگویی برای سایر پزشکان باشد و با برون‌سپاری چنین اموری مانع تجمعات شود.

۲. در همین زمینه ارائه خدمات پرستاری در منزل به بیماران و نحوه تعرفه‎ها نیز بحث‌هایی وجود دارد. صد البته که قصد ما زیر سؤال بردن خدمات صادقانه قریب به اتفاق افرادی که “خدمات‌ پرستاری در منزل” ارائه می‌دهند نیست، چرا که همگی ثابت کرده‌اند که در این روزهای سخت همراه مردم بوده‌اند و همگی واقفیم که کار پر ریسک درمان بیماران مبتلا بیشتر از تعرفه‌هایی که تعیین شده ارزشمند است، اما تعرفه‌هایی که دانشگاه علوم پزشکی برای تک تک خدمات پرستاری در منزل در نظر گرفته مشخص است، ولی گله‌مندی‌هایی مبنی بر اضافه دریافتی از سوی برخی افراد به دست واکاوی رسیده است. به نظر می‌رسد در این زمینه تعداد شرکت‌هایی که چنین خدماتی ارائه می‌دهند و بصورت رسمی و با اخذ مجوزهای لازم در حال خدمت هستند باید بیشتر شود تا هم نظارت آسان‌تر شود و هم افرادی که خارج از این شرکت‌ها خدمات پرستاری ارائه می‌دهند (احتمالا در موارد انگشت شماری) تعرفه‌های بیشتری دریافت نکنند. لازم است شبکه بهداشت و درمان ضمن تشویق و هموار کردن مسیر کادر درمان برای صدور مجوز، برای چنین مراکزی که از مجاری قانونی خدمات ارائه دهند بهتر و مناسب‌تر عمل کند.

۳. یادآوری و ذکر این نکته برای شهروندان نیز ضروری است که در این روزهای سخت با هماهنگی بیشتر و تعیین وقت مشخص در مطب‌ها حضور پیدا کنند و اگر مورد اورژانسی وجود دارد به مراکز بیمارستانی و یا درمانگاه‌های شبانه‌روزی مراجعه نمایند تا کمتر شاهد تجمع در مطب‌ها و چرخه انتقال بیماری باشیم. همچنین در موضوع خدمات پرستاری نیز اگر مواردی مبنی بر عدم رعایت تعرفه‌ها مشاهده کردند موضوع را به واحد نظارت شبکه بهداشت و درمان شهرستان اطلاع دهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا