مروری بر آنچه بر تازه آباد سقز گذشت

در جریان سفر معاون فنی و عمرانی استاندار کردستان به شهرستان سقز علاوه بر بازدید از چند طرح عمرانی از جمله بازارچه زوزان، تصفیه خانه شماره ۲ سقز و نیز چند طرح آبرسانی در محلات سقز، به همراه فرماندار شهرستان، مدیرکل بحران استان، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب کردستان از تازه آباد سقز نیز دیدن کردند. محله ای که تاریخچه ای کوتاه اما پرماجرا و ادامه داری دارد که در پایین با ذکر این تاریخچه به بیان مشکلات موجود نیز خواهیم پرداخت.

به گزارش واکاوی، تازه آباد سقز در ابتدا به عنوان یک سکونتگاه غیر رسمی مقصد مهاجرت بسیاری از خانوارهای روستایی بود که به دلایلی از جمله دسترسی نزدیک به شهر و نیز زمین مرغوب و ارزان قیمت این مکان را برای سکونت خود انتخاب می کردند. اما این وضعیت مدت زیادی دوام نیاورد، هجوم جمعیت، سوءاستفاده زمینخواران، برپایی واحدهای دامداری در سطح گسترده و وارد شدن دیرهنگام مسئولین به این قضیه سبب شد مشکلات عدیده ای برای این سکونتگاه بوجود آید.

در آذرماه ۹۴ برابر با موافقت دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری و متعاقب آن مصوبه کمیته نظارت و راهبری و تدوین نقشه راه استان، میزان ۶۸ هکتار محدوده الحاقی تازه آباد به شهرداری سقز ابلاغ و سرانجام در بهمن ماه سال ۹۴ با معرفی تازه آباد به عنوان ناحیه منفصل شهری موافقت شد که برابر با آن مردم می توانستند جهت دریافت برخی خدمات از جمله مجوز ساخت و ساز، دریافت پایان کار و تفکیک زمینهای با متراژ بالا به شهرداری مراجعه کنند. در کنار این خدمات، سایر ارگان ها از جمله آموزش و پرورش با احداث مدرسه ابتدایی، شرکت توزیع برق، شرکت گاز و به تازگی نیز شرکت آب و فاضلاب سقز به صحنه آمده و به ارائه خدمات پرداختند.

photo_2018-01-17_04-02-50

اما باید گفت که ساخت و سازهایی که قبلا صورت گرفته است بیشتر از ۶۸ هکتار بوده و این امر در ابتدا مشکلاتی اضافه کرده بود و به دلیل آنچه خارج از حدود این ۶۸ هکتار بودن نامیده اند تعدادی از ساکنین جهت تأمین برق مورد نیاز خود از اشتراک همسایگان بهره گرفته اند و این مهم موجب اوج گیری مصرف برق و هدر رفت میزان زیادی انرژی خواهد شد که از قرار معلوم اداره برق حاضر به ارائه امتیاز به مشترکین بوده اما مردم اقدامات لازم را در این مورد انجام نداده اند . علاوه بر این اصلی ترین مشکل موجود در این محله وجود واحدهای دامداری است که علی رغم تأکیدات لازم از سوی مرکز بهداشت و دادستانی سقز هنوز مسئولین امر موفق به جلب رضایت دامداران و تأمین مکان مناسب برای نگهداری دام ها نشده اند، در این مورد لازم است به پروژه قشلاق صالح بیگ  اشاره شود که به عللی از جمله دسترسی نامناسب از سوی دامداران با شکست مواجه شد. همچنین اجرای فاضلاب تازه آباد که قراردادی یکساله دارد و پروژه می توانست در کمتر از ۶ ماه به اتمام برسد به دلیل کمبود اعتبارات و تعطیل شدن کارهای عمرانی در این فصل به کندی پیش می رود و مردم همچنان از نظر بهداشتی در وضعیت نامناسبی به سر می برند.

علاوه بر موارد فوق، دسترسی های آموزشی از جمله مدارس راهنمایی و دبیرستان خصوصا برای دختران، دسترسی به اماکن فرهنگی و ورزشی -که در بسیاری از محلات سقز مطرح است- اما در بهارستان، شهرک کردستان، زاگرس ۱ و ۲ بیشتر به چشم می خورد، همچنین وضعیت نامناسب کوچه ها و معابر بویژه آسفالت خیابانی که محلات مذکور را به یکدیگر متصل می کند و علی رغم تعریض نسبی، در آینده گنجایش حجم عظیم تردد این چند محله را نداشته و از هم اکنون بایستی برای این مهم نیز چاره اساسی اندیشیده شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا