مسئولین هوایِ آبِ کردستان را داشته باشند

به گزارش واکاوی، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان، بهمن مرادنیا طی سفر به شهرستان مریوان و بازدید از سد گاران با بیان اینکه برای توسعه کشاورزی کردستان و بهره‌مندی از آب‌های مرزی هدف گذاری ۳۰۰ هزار هکتاری صورت بگیرد ادامه داد: برای رسیدن به این هدف باید وزارت نیرو را متقاعد کنیم که سهم مناسب و عادلانه ای در تخصیص آب در نظر بگیرد.
این سخن بدین معناست که عدالت در مورد منابع آبی که از حوزه های آبخیز استان سرچشمه می گیرد رعایت نشده است و حتی مناسب برای امورات کشاورزی استان نیز نیست. قسمت عمده آب استان به حوزه پایین دستی دریاچه ارومیه و شاید در آینده نیز روانه فلات مرکزی گردد و آنگونه که پیداست تلاشی درخور برای رسیدن به این حق انجام نشده است، در کنار مدیران، این وظیفه نمایندگان مجلس است که بایستی به صورت جدی در این موضوع ورود کرده و سهم حداقلی استان را دریافت کنند و تنها به سخن گفتن در این باب اکتفا نکنند.
بحث چگونگی استفاده از منابع آبی کردستان همیشه برای مردم و مسئولین یک بحث مهم و راهبردی بوده و آینده این منطقه که با آب گره خورده است را به یک دغدغه عمومی تبدیل کرده است. به گفته کارشناسان با اینکه در ادبیات روزمره تأکید زیادی بر مدیریت آب شرب صورت می گیرد و استفاده صحیح از آن ضروری است اما این بخش از آب سهم کمی از مصرف را شامل می شود و آنچه می بایست مورد توجه مدیران و حتی نمایندگان استان قرار گیرد سهم استان از منابع آبی و سپس مدیریت مصرف در بخش کشاورزی است، چرا که این یک واقعیت در تمام دنیا است که به طور متوسط ۷۰ درصد آب شیرین در بخش کشاورزی مصرف می‌شود بنابراین طبیعی است لزوم توجه مصرف صحیح آب، بیشتر متوجه اصلی‌ترین بخش مصرف یعنی حوزه کشاورزی باشد.
از سوی دیگر وضعیت منابع آبی امسال به‌گونه‌ای است که مسوولان دیگر هشدار کم آبی نمی‌دهند و صراحتا اعلام می‌کنند که تابستان امسال شهرهای زیادی تحت تنش آبی قرار خواهند گرفت و با مشکلاتی در این حوزه مواجه خواهیم شد. به گزارش واکاوی و به نقل از ایسنا، در حال حاضر وضعیت منابع آبی کشور وخیم است چراکه ورودی به سدها در سال گذشته در کل کشور تقریبا ۱۴ میلیارد متر مکعب بود که این عدد امسال به حدود ۱۰میلیارد متر مکعب رسیده و کاهشی حدود ۲۷ درصد را نشان می‌دهد و مساله دیگری که در این زمینه وجود دارد، عدم تناسب در بارندگی‌ها است به طوری‌که در حوضه ارومیه شرایط مثبت است اما در سایر حوزه ها شاهد کاهش ۴۶ درصدی بارندگی نسبت به سال گذشته هستیم.
به هر حال بررسی این اوضاع نشانگر آیندهای سخت در حوزه منابع آبی است و اگر تدابیری در این حوزه اتخاذ نشود با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد لذا انتظار می‌رود مسئولین و نمایندگان توجه ویژه ای به سهم آب و استفاده صحیح از آن در راستای توسعه استان داشته باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا