واکنش‌ها به جنایت پلیس مرزی ترکیه علیه کولبران

موضوع کولبران، یک موضوع انسانی است

چند روزی از اقدام غیر انسانی پلیس مرزی ترکیه علیه کولبرانی که بین مرز ایران و ترکیه در تردد بودند می‌گذرد، اقدامی که منجر به فوت یکی و زخمی شدن یکی دیگر از کولبران شده است.

این موضوع موجی از واکنش‌های بعضا توأم با خشم و عصبانیت را در میان افکار عمومی و شهروندان مناطق کوردنشین و تا حدودی سایر مناطق برانگیخته است. بیشترین واکنش‌ها از سوی روزنامه‌نگارانی بوده که سالهاست مسایل مرتبط با کولبری را پیگیری می‌کنند.

از جمله اردشیر پشنگ در یک فایل تصویری ضمن اشاره به رویداد مذکور گفته: “آیا دولت ترکیه و اردوغان این جنایت را نمی‌بیند؟ و نمی‌تواند جلوی رفتارهای مأمورین خاطی مرزها را بگیرد؟”. پشنگ از فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران در دو سوی مرز خواسته این موضوع را در ابتدا یک مسأله انسانی ببینند و تا زمان بازداشت و برخورد با خاطیان، موضوع را دنبال کنند.

فرهاد امین‌پور دیگر روزنامه‌نگار کُرد ضمن اشاره به حاشیه‌های این روزهای مجلس ایران و جابجایی پنهانی و غیرقانونی هزاران میلیارد تومان از بودجه ایران از یک سو و رفتار وحشیانه پلیس مرزی ترکیه با کولبران می‌گوید: این چه سرنوشت دردناکی است که در این سوی مرز کرامت و نان‌شان را می‌دزدند و در آن سوی مرز جان‌شان را؟

عثمان مزین، وکیل دادگستری نیز ضمن اشاره به رفتار پلیس ترکیه با کولبران در مقاطع مختلف، با طرح این سؤال که «مرگِ کولبرها تا چه زمانی ادامه دارد؟» گفته؛ این گونه برخورد خلاف اصول و موازین و تکالیفِ نیروهای مرزبانی است چون آنان باید حافظ جان و مال هر انسانی بدون توجه به تابعیّت و ملیّت وی باشند”.

روزنامه اعتماد نیز چند روز قبل در گزارشی تحت عنوان «مرگ و خون پشت مرزهای چالدران»، رفتار پلیس مرزی ترکیه را یک جنایت تکان دهنده خواند و ضمن بازگویی حادثه از زبان نزدیکان این کولبران گفته: با وجود شدت يافتن اعتراضات فعالان حقوق بشر و رسانه‌های تركيه به دولت رجب طيب اردوغان به دليل واگذاری آزادی عمل به پليس مرزی در ارتكاب هرگونه رفتار غير انسانی عليه اتباع خارجی، مسوولان دو كشور همچنان پشت ديوارهای سكوت و انكار و اتهام و ادعا پنهان شده‌اند.

در میان نمایندگان تاکنون فقط جلال محمودزاده، نماینده مهاباد به این موضوع واکنش نشان داده است، او در تذکری به وزرای خارجه و کشور، به عدم اقدام سریع پیرامون کشتن و زخمی نمودن دو کولبر توسط نیروهای مرزبانی ترکیه اعتراض و در تذکر خود گفته؛ آيا اين جنايت نيروهای نظامی تركيه نسبت به كولبران كورد روی داعش را سفيد نكرده است؟ يا اينكه دولت تركيه همان داعشی است كه لباس مدنيت پوشيده است ولی عملكرد آنان بدتر از داعشيان جنايتكار است!؟

سوی دیگر موضوع و انتقاد افکار عمومی از مسئولان و نمایندگان مجلس خصوصا نمایندگان مناطق کُردنشین است که در چنین موضوعاتی موضعی قاطع نگرفته و چنین جنایاتی را محکوم نمی‌کنند!

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا