کولبران را نکشید

هادی نقدی، روان‌شناس سنندجی در واکنش به اتفاقاتی که برای کولبران افتاده در توییتی نوشته؛ “کودکی به خاطر سیاست‌های غلط شما در موقعیتی به دنیا آمده که کار قانونی در دسترس وی نیست. او برای فرار از فقر کولبری می‌کند. به جای پاسخگو بودن در برابر این فقر تحمیلی جان آنها را می‌ستانید. هیچ چیزی کشتن کولبران را توجیه نمی‌کند”. این روان‌شناس در ادامه اضافه کرده؛ “به عنوان یک شهروند خواستار پاسخگویی مسئولان هستم”.

تیراندازی‌های اخیر به کولبران که منجر به فوت تعدادی از آنها شده است در حالی اتفاق می‌افتد که در ماه‌های اخیر بازگشایی معابر مرزی در شهرهای مختلف کردستان و کرمانشاه بعنوان یک دستاورد قلمداد شده بود و مسئولان  آن را در کنار عملیاتی شدن منطقه آزاد بانه و مریوان راه حل معضل کولبری عنوان می‌کنند.

اگرچه بازگشایی معابر مرزی می‌تواند در اقتصاد روستاهای مرزی تأثیرگذار و حتی از مهاجرت آنها کم کند، اما باید در نظر داشته باشیم که بسیاری از کولبران کودکان و جوانانی هستند که از کوچه پس کوچه‌های شهرهایی مانند سقز و بانه و سایر شهرها به دلیل نبود حتی کارِ کارگری و روزمزد به کولبری روی آورده‌اند.

بنابر این، بازگشایی معابر مرزی و حتی منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان تا زمانی که منجر به ایجاد اشتغال پایدار نشوند تأثیری بر کاهش آسیبی به نام کولبری نمی‌گذارد. حتی با وجود آنها و به فرض رونق در این مراکز و معابر، کشتن کولبران و گرفتن جان انسان‌ها توجیهی ندارد و ضرورت دارد به این موضوع خاتمه داده شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا