نکاتی در مورد همه گیری جهانی ویروس Covid 19 و مقابله با آن

✍️د⁩کتر اسعد وزیری| متخصص ایمنی‌شناسی و عضو هیات علمی دانشگاه کردستان

در همه‌گیری جهانی ویروس Covid 19، یک ویروس جدید و بسیار واگیر داریم در مقابل کل انسان‌ها در کره زمین بعنوان جمعیت حساس و فاقد مقاومت قبلی! ویروس از راههای مختلف از جمله هوای تنفسی، عطسه، سرفه و بزاق فرد آلوده محیط اطراف و دیگران را آلوده میسازد و میتواند بیش از ۸ ساعت در هوا معلق باقی بماند.

🔹ویروس‌ها برای زنده ماندن و تکثیر به بدن انسان نیاز دارند به عبارت دیگر هر شخص آلوده به کارخانه تکثیر ویروس تبدیل میگردد و اگر قرنطینه نشود در اشاعه آلودگی و زنده مانی با ویروس همکاری میکند! مهم است بدانیم ویروس بعد از ورود به بدن فرد جدید در ۲ تا ۱۰ روز اول علائمی ندارد اما این افراد ظاهرا سالم میتوانند از راه بازدم، عطسه، سرفه و مدفوع دیگران را در خانواده، محل کار، بازار و . . . الوده کنند.

🔹تا کنون درمانی برای این ویروس جدید شناخته نشده است بهترین راه باقیمانده و فراگیر برای محافظت از جان خود و همنوعان شکست زنجیره انتقال از طریق “ماندن در خانه” است. رعایت موارد بهداشت فردی و محیط بر اساس دستورالعمل های تایید شده از طرف نظام سلامت کشور به ویژه در هر مورد خروج از خانه و یا ورود هر ماده غذایی یا شیئی به منزل بسیار ضروری است. اقدامات نظام سلامت کشور در بیماریابی، قرنطینه و درمان مبتلایان در صورتی موفق خواهد بود که مردم با “ماندن در خانه” به صورت همزمان و همگانی در شکست زنجیره انتقال ویروس همکاری نمایند.

🔹نقطه ضعف بشر در مقابل این ویروس، تراکم بیش از حد جمعیت است برای کاهش تماس بخش عمده ای از فعالیت ها ما به حالت تعطیل در آمده است تکمیل کننده این اقدامات “ماندن در خانه” توسط مردم است.

با استفاده از تجارب و دانش موجود به زودی واکسن های موثر و تحریک کننده دستگاه دفاعی بدن ساخته شده و بهترین انتخاب دارو برای درمان نیز شناخته خواهد شد اما تا قبل از آن زمان، هر گونه ساده انگاری و عدم توجه به اصول بهداشتی اعلام شده به عنوان یک خودکشی و به خطر انداختن جان همنوعان بی‌دفاع محسوب میگردد.

🔹هیچ آزمایش علمی بر روی برخی روش‌ها از جمله خوردن الکل، سیر، سرکه، ترب سیاه، فلفل، انواع جوشانده، استفاده از سشوار و سونا و . . . به عنوان راههای پیشگیری یا درمان ویروس کرونا انجام نشده و توصیه های مذکور فاقد مبنای علمی هستند. این روش‌ها در بهترین حالت و در صورت مضر نبودن فرصت طلایی تشخیص، درمان و مراقبت ویژه قبل از وخامت را از بیماران میگیرند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا