وجود ۳۵۷ مورد پروانه بهره‌برداری معادن در کردستان

معاون امور معادن اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان کردستان در گفتگو با ایرنا از وجود ۳۵۷ مورد پروانه بهره‌برداری معادن در کردستان خبر داد و گفت: از مجموعه معادن استان؛ ۱۸۳ معدن معادل ۵۱ درصد فعال و ۱۷۴ معدن به عبارتی ۴۹ درصد غیرفعال بوده و هشت واحد هم در حال تجهیز است؛ اگرچه در گذشته بیشتر معادن استان در حوزه مصالح ساختمانی بوده ولی امسال ۱۵ مورد پروانه بهره‌برداری که صادر شده بیشتر در بخش سنگ لاشه، کانی های صنعتی و مواد معدنی فلزی است.

مشروح این گفتگو را در ادامه می‌خوانید:

یکی از اقدامات و فعالیت های معدنی استان مربوط به اکتشاف است و به همین منظور در سال ۱۳۹۲ برای شناسایی منابع معدنی جدید و پنهان چند پهنه اکتشافی و تعدادی محدوده امید بخش مشخص شد. بعد از این، چه اقداماتی انجام شده است؟

سیفی‌باغی‌خانی: بله درست است؛ از سال ۱۳۹۲ چهار پهنه اکتشافی در استان به وسعت ۱۲ هزار و ۵۰۰ کیلومترمربع مصوب شد. با توجه به اینکه در استان نیاز به اکتشافات عمقی داریم و کانسارهای پنهان با استفاده از اطلاعات ژئوفیزیک هوایی قابل برداشت و اکتشاف است و از این طریق مسیر اولیه برای اکتشاف مشخص می شود، این تعداد پهنه هم در شهرستان های سقز، بیجار، قروه و دیواندره تعریف شد.

با توجه به اینکه سازمان زمین شناسایی و اکتشافات معدنی کشور و همچنین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) توانایی لازم در خصوص انجام عملیات اکتشافی را داشته اند، پهنه ها به آنها واگذار شده است؛ در نتیجه پرواز ژئوفیزیک هوایی، ۱۴ محدوده امید بخش در پهنه قروه، ۶ محدوده در بیجار و چهار محدوده اکتشافی امیدبخش هم در سقز شناسایی شد.

آخرین پهنه استان هم مربوط به دیواندره بود که امسال آغاز شد؛ در حال حاضر وضعیت اجرای این طرح چگونه است؟

سیفی‌باغی‌خانی: یکی از پهنه‌های معدنی استان پهنه دیواندره است که مدتی به دلیل مشکل تامین شرایط پرواز به تعویق افتاد و سرانجام سازمان زمین شناسی با همکاری ایمیدرو امسال آن را آغاز کرد، اکنون عملیات فیزیکی پرواز به اتمام رسیده و در حال حاضر، دیگر مراحل اکتشافی در حال انجام است و قرار شده است تحلیل داده ها تا پایان این ماه انجام و فازهای بعدی اکتشافی طراحی شود.

۱۳۹ مورد پروانه اکتشاف در استان صادر شده است، بفرمایید پروانه ها بر چه اساس در این پهنه ها صادر شده است؟

سیفی‌باغی‌خانی: متقاضیان اکتشاف حقیقی و حقوقی خودشان طی بررسی های علمی، فنی و کارشناسی و براساس داده ها و عکس های ماهواره ای و بررسی های سطح زمین در منطقه های امیدبخش، اقدام به بررسی اولیه کرده و سپس درخواست ثبت محدوده معدنی را ارائه می کنند.

اشاره کردید به شناسایی محدوده‌های اکتشافی امید بخش در سه شهرستان سقز، بیجار و قروه؛ بعد از مشخص شدن اینکه در اعماق زمین در محدوده این پهنه ها چه میزان ماده معدنی وجود دارد؛ چه اقداماتی در راستای بهره برداری از چنین ظرفیت هایی انجام دادید؟

سیفی‌باغی‌خانی: تعدادی از این محدوده های امیدبخش را به دلیل مخالفت ادارات کل محیط زیست و منابع طبیعی استان بعد از صرف زمان و هزینه زیادی به اجبار بلوکه کردیم به عنوان نمونه با توجه به اینکه هدف از تعریف پهنه شهرستان قروه سرمایه گذاری در بحث صنایع پایین دستی و تکمیلی در استان بود و چهار محدوده معدنی در این شهرستان را به عنوان آهنی و ۱۰ محدوده معدن غیرآهنی شناسایی شد، تاکنون ۶ معدن آن به دلیل مخالفت محیط زیست و منابع طبیعی بلوکه شده است.

در سقز هم عملیات اکتشافی منجر به شناسایی چهار محدوده امیدبخش شد که در این رابطه هم با موانعی از سوی منابع طبیعی مواجه هستیم که این مساله از طریق سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در حال پیگیری است؛ از ۶ محدوده امیدبخش پهنه بیجار هم چهار محدوده به دلیل اینکه فاقد ظرفیت مورد نظر برای سرمایه گذاری بود، حذف شد و ۲ محدوده هم در حال طی سایر مراحل است.

شناسایی این محدوده‌های معدنی زمینه و جذب سرمایه گذار را برای بخش معدن استان ایجاد کرده است و از هر سرمایه‌گذاری که تمایل داشته باشد در این بخش سرمایه گذاری کند حمایت خواهیم کرد چراکه یکی از برنامه های دولت سیزدهم فعال سازی معادن و بهره مندی مطلوب از این ظرفیت ارزشمند است.

برای محدوده های امیدبخشی که مورد تایید ادارات محیط زیست و منابع طبیعی است چه برنامه ای دارید و قرار است چگونه از این ظرفیت بهره برداری شود؟

سیفی‌باغی‌خانی: پس از موافقت ارگان‌های استعلام شونده، پروانه اکتشاف برای محدوده‌ها صادر می شود و پس از طی مراحل اکتشاف تفصیلی و معرفی ذخیره و تایید کارشناسی، گواهی کشف و سپس پروانه بهره برداری صادر می گردد و در فاز بهره برداری قرار خواهد گرفت.

ایرنا: براساس قانون، ۱۵ درصد از حقوق معادن باید در همان منطقه هزینه شود که طی سال های گذشته این اقدام یا انجام نشده یا اگر هم شده باشد، مبلغ بازگردانده شده بسیار کم بوده است. از آنجایی که رییس جمهور در تیرماه سال جاری در سفر به کردستان بر هزینه کرد حقوق دولتی برای توسعه استان تاکید کرد، در همین راستا چه میزان حقوق دولتی در ۹ ماهه امسال در استان پرداخت شده و چه میزان از آن باز گردانده شده است؟

سیفی‌باغی‌خانی: از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه ۹۷۳ میلیارد تومان حقوق دولتی از معادن استان وصول شد و پیش بینی می کنیم تا پایان سال، افزون بر هزار میلیارد تومان در این حوزه وصولی داشته باشیم.

با توجه به اینکه رسالت وزارت صنعت، معدن و تجارت و ادارات کل تابعه استانی، محاسبه و وصول حقوق دولتی معادن مطابق قانون، آیین نامه اجرایی و دستورالعمل های مربوطه است، این امور به طور مداوم در حال انجام است و مبالغ وصولی به حساب متمرکز خزانه واریز می شود اما پیگیری بازگشت های قانونی پیش بینی شده خارج از حیطه کاری وزارت و اداره کل متبوع بوده و امیدواریم از طریق سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و استان پیگیری جدی در این زمینه به عمل آید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا