پاکسازی چهره شهر؛ آنچه کاندیداها انجام ندادند

روز گذشته در حرکتی قابل تقدیر، بخشی از عکس‌ها و پوسترهای تبلیغاتی کاندیداهای شورای شهر توسط گروه پرسمان پاکسازی شد. طبیعی است که تمام شهر به دست جمعی مانند پرسمان پاک نمی‌شود و این یک کار نمادین و در راستای مسئولیت اجتماعی‌‌است که اعضای پرسمان برای خود متصورند، منتهی یادآوری چند نکته در این زمینه خالی از لطف نیست؛

۱_ در میان کاندیداها بودند افراد انگشت شماری که کمتر به تخریب چهره شهر پرداختند و با پایبندی به اصول انتخابات با روشی متفاوت به تبلیغ پرداختند و خوب است این روش‌ها در ادوار بعدی مورد توجه قرار گیرد

۲_ اما از همان لحظات اول بی نظمی خاصی در تبلیغات مشهود بود، اینکه کم یا زیاد نقاط مختلفی برای تبلیغ مشخص شد، ولی از همان شب اول این مهم نادیده گرفته شد و شهر با حجم انبوهی از پوسترها روز خود را آغاز کرد.

۳_ برخی‌ها به این شیوه‌ها اکتفا نکردند و از میان همین ۷ نفر منتخب و سایر افرادی که رأی نیاوردند بودند کسانی که جدول خیابان و سرامیک پیاده‌رو و دیوار منازل از عکس‌شان در امان نبود و بعدا قول پاکسازی پوسترهای خود را دادند، اما غیر از یکی دو‌ مورد آنهم به صورت نمادین کسی بر قول و قرار خود نماند و وضعیت شهر گویای این بد عهدی منتخبین از همین آغاز راه است.

۴_ آیا اخلاقی‌تر نبود بخشی از این هزینه‌های قابل ملاحظه برای تبلیغات را برای پاکسازی پس از انتخابات کنار می‌گذاشتند و یا از همان ابتدا متعهدانه وارد گود انتخابات می‌شدند؟

۵_ نحوه تیلیغات به گونه‌ای بود که انگار یک رقابتی در میان نامزدها برای نشان دادن بیشتر خود برقرار شده بود و برخی‌ها عمدا و از سر لجبازی، چندین لایه عکس بر روی عکس دیگری نصب می‌کردند.

۶_ نکته اساسی‌تر اینکه که شهروندان چگونه می‌توانند چشم‌اندازی روشن از آبادانی و رفع مشکلات شهر را از افرادی داشته باشند که از همان روز اول رقابت را اینگونه پیش‌ بردند؟ آیا ممکن است ۴ سال برای این شهر متحد بمانند و دلسوزانه برنامه‌ریزی کنند؟

۷_ در آخر، امیدواریم روندی را که این افراد آغاز کردند و در نهایت منتخبین که هرکدام در بهترین حالت ممکن دارای ۵ درصد آرای واجدین شرایط شدند ختم بخیر شود و ما به هم به جای نشر زشت‌سازی چهره شهر توسط اعضا شورا، حرکت‌های توامان با توسعه این منتخبین را منتشر کنیم.

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

  1. با سلام
    فرمانداری می تواند قبل از شروع تبلیغات از هر کدام از کاندیداها یک چک سفید امضا بابت تخریب چهره شهر در زمان تبلیغات دریافت کند و در پایان انتخابات خسارتهای وارده توسط هر کدام را برآورد و دریافت کند .
    الان هم این حق همه شهروندان و ادارات و مدارس است که از کاندیداهای که باعث تخریب نمای فیزیکی آنها شده اند شکایت کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا