تازه‌ترین گزارش رسمی از پژوهش‌های اولیه از گورستان مکریان

کارشناسان قدمت گورستان کشف‌شده سقز را پنج هزار سال پیش برآورد کردند

واکاوی: مقام ارشد میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کردستان تأییدکرده که کارشناسان این سازمان در جریان پژوهش‌های اولیه خود در ممحوطه تاریخی تازه کشف شده در سقز به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد این محوطه گورستان بوده و پیشینه آن بین ۲۸۰۰ تا سه هزار سال پیش از میلاد تخمین زده می‌شود.

این گورستان در نتیجه «اجرای عملیات حفاری لوله‌های گاز و آب توسط یک شرکت مهندسی» کشف و به دلیل اهمیت تاریخی آن، اقدامات عمرانی در دست انجام متوقف و کارهای مطالعاتی باستان شناسی در آن انجام شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان امروز به خبرگزاری تسنیم در سنندج گفته است: قدمت این گورستان به حدود سه هزار سال قبل از میلاد می‌رسد و «اجساد، استخوان و تابوت‌های باقیمانده، در این محل مشاهده شده است.»

« یعقوب گویلیان» خبر داده که «قرار است کارشناسانی در قالب اکیپی از وزارت میراث فرهنگی برای بازدید، بررسی و شیوه نگهداری این قبرستان تاریخی به سقز» سفر کنند.

زمین‌های این محوطه تاریخی توسط شرکت تعاونی جهاد کشاورزی برای ساخت مسکن تملک شده بود. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان تأیید کرده که این اداره دنبال آن است که زمین‌های جایگزین به تعاونی‌های در مسیر قبرستان کشف شده در سقز داده شود و معاوضه صورت گیرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا