کاریکاتور و فیلم کوتاه در حاشیه

هفته‌ی فرهنگی شهروند سقز به روز پایانی خود رسید. این رویداد فرهنگی که از روز سه‌شنبه ۱۶ مرداد‌ماه آغاز شده بود توانست علاقمندان به هنر را دور خود جمع کند و ساعاتی را به دیدن آثار هنری بپردازند، اما آنچه که در این جشنواره‌ی فرهنگی نمود داشت توجه بیش از حد به حوزه‌ی تئاتر بود و سایر بخش‌ها از جمله کاریکاتور و فیلم کوتاه به حاشیه رانده شدند همچنان‌که می‌شد با برگزاری افتتاحیه بخش‌های مختلف جشنواره در ساعات خاص این تفاوت را احساس کرد؛ کاریکاتور روز سه‌شنبه ساعت ۱۰‌صبح، فیلم کوتاه روز پنج‌شنبه ۴بعدازظهر، تئاتر روز جمعه ساعت ۷عصر محوطه پارک شهر و اوج شلوغی.

این‌که تا چه میزان برگزاری هفته‌ی فرهنگی شهروند توانسته به اعتلا و ترویج فرهنگ شهروندی و شهرنشینی کمک کند را به عهده‌ی مخاطبان می سپاریم اما انتظار از متولیان برگزاری این جشنواره این است که در سال‌های آینده یا جشنواره تئاتر شهروند را به صورت مجزا برگزار کنند یا به همان میزان به سایر بخش‌های جشنواره اهمیت دهند.

واکاوی برای اطلاع از کم و کیف برگزاری جشنواره‌ی کاریکاتور به سراغ اسماعیل رضایی دبیر این جشنواره رفت. رضایی با اشاره به پیشنهاد شورای شهر سقز با برگزاری کاریکاتور شهروند در قالب هفته فرهنگی سقز گفت” پس از انتشار فراخوان جشنواره از کاریکاتوریست‌های کورد منطقه دعوت کردیم آثار خود را برای ما ارسال کنند که ۱۰۹ اثر از سه استان آذربایجان‌غربی، کردستان و کرمانشاه از ۳۱ نفر به دست ما رسید و از این میان ۳۶ اثر برای بخش نمایشگاه انتخاب شد و در نهایت هیات داوران جشنواره( امیرسهیلی، پرشنگ امانی و مطلب آزادی) ۴ اثر را به عنوان آثار برتر انتخاب کرد”.

وی ضمن اشاره به استقبال کم شهروندان از نمایشگاه اظهار داشت” با توجه به همگرایی ۴ بخش در این جشنواره‌ی فرهنگی انتظار داشتیم که تاثیر مثبت داشته باشد اما به دلیل تبلیغات ضعیف و عدم اطلاع‌رسانی کافی به ویژه در بخش کاریکاتور و فیلم‌کوتاه‌، این دو بخش به حاشیه رانده شد‌ و حتی به نسبت نمایشگاه‌های شخصی که خودمان برگزار کردیم استقبال آن‌چنانی از آن نشد”.

دبیر جشنواره کاریکاتور شهروند ضمن مفید ارزیابی‌کردن جشنواره برای اولین‌دوره آن عنوان کرد” این جشنواره تجربه‌ی مفیدی برای ما بود و این انگیزه را پیدا کردیم که برای سال‌های بعد حتی اگر ارگان‌های دولتی و متولی این امر تمایل به برگزاری آن نداشته باشند خودمان با جذب اسپانسر و یا حتی هزینه‌ی شخصی این کار را انجام دهیم، چون ارتباطی که از این طریق بین هنرمندان شکل می گیرد لذت‌بخش است و روی روند هنری شهرستان و هنرمندان تاثیرگذار است و نتیجه‌ی آن در سال‌های دیگر دیده می شود”.

پرشنگ امانی یکی از داوران جشنواره‌ی کاریکاتور شهروند نیز در خصوص نحوه‌ی داوری آثار به واکاوی گفت” از ۱۰۹ اثر که به دبیرخانه‌ی جشنواره ارسال شد ۵۹ اثر که با موضوع جشنواره مربوط بود انتخاب شد و از این بین نیز ۳۶ اثر نهایی با موضوعات مدیریت‌شهری، ترافیک‌شهری، آلودگی، فضای مجازی، معضلات خانوادگی، سالمندان، محیط‌زیست و … برای نمایشگاه معرفی شد که این آثار بدون نام و فقط کدبندی شده بودند و هیچ کدام از داوران پیش‌زمینه‌ای از آثار نداشتند و سپس در خصوص هر اثر رای‌گیری می‌شد و در نهایت ۴ اثر برتر انتخاب شد”.

لازم به ذکر است مراسم اختتامیه هفته‌ی فرهنگی شهروند صبح روز دوشنبه ۲۲ مردادماه برگزار می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا