کردستان بیش از ۵۴ هزار نفر بیکار فارغ‌التحصیل دانشگاهی دارد‌

رئیس پارک علم و فناوری استان کردستان گفت: استان کردستان هم‌اکنون ۵۴ هزار و ۶۰۰ بیکار فارغ‌التحصیل دانشگاهی دارد که ۱۶ هزار نفر آن دارای مدرک فوق‌دیپلم و بیش از دو هزار و ۶۵۰ نفر آنان فوق لیسانس و دکترا و بقیه دارای مدرک کارشناسی هستند.

به گزارش واکاوی خالد سعیدی در جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان کردستان که در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، با تبریک هفته پژوهش و فناوری اظهار داشت: در استان کردستان تحقیقات و پژوهش‌های خوبی وجود دارد اما از آنها استفاده نمی‌کنیم و با برخی از این پژوهش‌ها می‌توانیم مسیر خود را به خوبی پیدا و ترسیم کنیم.

وی گفت: پارک علم و فناوری دارای رسالت‌های مهمی است که یکی از اهداف آن توسعه فضای کسب و کار بر اساس دانش‌محور بوده و انتقال یافته‌های تحقیقاتی دانشگاهی، و عامل تسریع رشد اقتصادی در سطح ملی و منطقه‌ای از دیگر اهداف مورد نظر می‌باشد.

رئیس پارک علم و فناوری استان کردستان با اشاره به نتایج آمایش فناوری در سطح کشور و استان کردستان تصریح کرد: در استان کالاها و خدامات دارای ارزش افزوده به ترتیب در زمینه کشاورزی، صنعت، عمده فروشی و حمل‌ونقل و سایر موارد وجود دارد که سهم استان از بخش صنعت فقط ۴ دهم درصد، بخش معدن ۲ دهم درصد، کشاورزی ۲٫۰۲ درصد و عمده فروشی ۱٫۶ دهم درصد از کل کشور است.

سعیدی افزود: فضای کسب و کار در شکورمان در حال نوسان است به طوری که این فضا در فصل تابستان زیاد و در فصل زمستان کم خواهد شد.

وی اظهار کرد: این نوسانات به این دلیل است که هنوز هم از فضای کسب و کار به شیوه سنتی وارد عمل می‌شویم و فضای کسب و کار ما بر مبنای دانش محور و پژوهش نیست.

رئیس پارک علم و فناوری استان کردستان با اشاره به عوامل موثر در وضعیت نامناسب فضای کسب و کار در استان و کشورمان گفت: نرخ بالای تأمین سرمایه، وجود مفاسد اقتصادی در دستگاه‌های حکومتی، وجود چک‌های برگشتی، تامین تسهیلات بانکی از بانک‌های کم‌اعتبار و از همه مهم‌تر نرخ بالای بیمه اجباری نیروی انسانی از موانع توسعه در فضای کسب و کار هستند.

وی با اشاره به وضعیت نامساعدترین فضاهای کسب و کار در کشور بر اساس اعلام مجلس شورای اسلامی گفت: استان‌های کردستان، ایلام، بوشهر و کهکیلویه و بویراحمد از استان‌های نامساعد در زمینه فضای کسب و کار در سطح کشور هستند.

رئیس پارک علم و فناوری استان کردستان نرخ بیکاری در استان کردستان را، ۱۱٫۶ درصد و میزان اشتغال مردم استان را ۸۸٫۴ درصد عنوان کرد و اظهار داشت: جمعیت فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار استان هم‌اکنون ۵۴ هزار و ۶۰۰ نفر است که ۱۶ هزار نفر آن دارای مدرک فوق دیپلم و بیش از ۲ هزار و ۶۵۰ نفر آنان دارای مدرک فوق لیسانس و دکترا و بقیه دارای مدرک کارشناسی هستند.

وی گفت: با چنین وضعیتی فضای کسب و کار در استان کردستان و حتی کشور آنچنان وضعیت شادابی ندارد و این نشان می‌دهد که از تحقیقات و پژوهش‌ها استفاده نکرده‌ایم و باید از این فرصت‌ها در جهت ایجاد خلق مزیت‌ها باشیم.

در پایان این مراسم از ۴۰ پژوهشگر و فناور برتر استان کردستان تجلیل شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا