ابراهیم یونسی؛ اولین و آخرین استاندار کُرد اهل سنت

امروز ۱۹ بهمن‌ماه دوازدهمین سالروز درگذشت دکتر ابراهیم یونسی بود، کسی که در کنار کلیه قعالیت‌های علمی و ادبی خود، عنوان اولین و آخرین استاندار کُردِ اهل سنت را پس از انقلاب ۵۷ کماکان حفظ کرده است.

ابراهیم یونسی ابتدا افسر نظامی بود و در ماجرای کودتای مرداد ۱۳۳۲ جزو افسرانی بود که به اعدام محکوم شد اما به دلیل آنکه یک پایش را در نظام از دست داده بود یک درجه تخفیف گرفت. داستان نویسنده شدنش هم از همین جا شروع شد و ایام زندان را تبدیل به فرصتی جهت زبان آموختن و ترجمه کرد و در طول دوران زندگی‌اش بیش از ۸۰ کتاب در حوزه تالیف و ترجمه و داستان نویسی منتشر کرد و دکتر شهباز محسنی محقق در حوزه ادبیات، یونسی را از تبار انسانهای سخت کوشی می‌داند که تکرار ناشدنی هستند.

فیض الله پیری، روزنامه‌نگار هم درباره او می‌نویسد: جدای از جنبه نويسندگی و مترجمی یونسی، او يک اقتصاددان بود که دانش او در اين زمنيه هيچگاه مورد توجه عملی و رسانه‌ای قرار نگرفت، دانشمندی بود که دانشگاه‌ها از انبان علمی او بی‌بهره بودند، اما شايد نکته مهمتر از همه، جنبه اميد و اراده قوی ابراهيم يونسی بود که کمتر بدان بدان پرداخته شده است. از دست دادن يک پا، به يکباره زندگي را بر او دشوار و بلکه آوار کرد، اما به همت همسر گرانقدر و فداکارش از نو برخاست. اراده کرد و اميد را از دست نداد.

ابراهیم یونسی سرانجام پس از ۸۵ سال عُمر در ۱۹ بهمن ۱۳۹۰ درگذشت. پیکر او از تهران به بانه برگردانده شد و در میان غم و اندوه خانواده، دوستداران و علاقه‌مندانش در آرامستان سلیمان‌بگ بانه به خاک سپرده شد.

پس از مرگ ابراهیم یونسی در جهت بزرگداشت او، جایزه ادبی به نام او در شهر بانه راه‌اندازی شد، اما تنها چند دو دوره توانست ادامه پیدا کند. همچنین در اسفند سال ۱۳۹۶ کتاب “شناختنامه ابراهیم یونسی” توسط امید ورزنده منتشر شد. در سال ۹۸ نیز کتابخانه و لوازم اتاق دکتر یونسی به دانشگاه پیام نور بانه اهدا شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا