آقای استاندار؛ توسعه در سقز متوقف نشده، بلکه به بن‌بست رسیده!

استاندار کردستان در جلسه شورای مسکن استان با اشاره به موانع و محدودیت‌های قانونی موجود گفته است که “تقریبا توسعه شهری در استان متوقف است و برای جلوگیری از این امر باید قانون موجود اصلاح و راهکارهای دیگری تدوین شود”. اسماعیل زارعی کوشا از مدیران شهری خواسته است تا “با برداشتن موانع به توسعه شهر سرعت دهند”.

استاندار همچنین با اشاره به اینکه بجز شهرستان‌های قروه و دهگلان، در سایر شهرهای استان بسته تشویقی ابلاغ و اجرایی نشده است فرمانداران را مکلف کرده تا شهردارها را پای کار بیاورند و با همکاری هم بسته‌های تشویقی نوسازی بافت‌های فرسوده را تدوین و اعلام کنند.

این صحبت‌های استاندار در حالی بیان می‌شود که وضعیت متفاوتی را در شهر سقز شاهدیم، بطوریکه نه موانع و محدودیت‌های قانونی، بلکه اختلاف سلیقه و نوع نگاه به موضوعات، توسعه شهری را به بن‌بست کشانده است.

تنها در موضوع بودجه سال ۱۴۰۳ شهر سقز، تاکنون سه بار از سوی شورا مصوب و در کمیته تطبیق باز هم به دلیل اختلاف سلیقه رد شده است و خبرها حاکی از این است که موضوع به شورای حل اختلاف در استانداری ارسال شده است.

اینجا دیگر بحث موانع و محدودیت‌های قانونی نیست، بلکه بحث بر سر اختلاف در تفسیر قوانین است و هر کسی در صدد به کرسی نشاندن برداشت خود از قانون است و این موضوع کار را به جایی کشانده که زمان‌های طلایی از فصل عمرانی سپری می‌شود و ما هنوز در خم تصویب بودجه‌ایم.

مشخص است در چنین وضعیتی توسعه متوقف و چه بسا قفل می‌شود و سقز از قافله شهرهای همتراز خود روز به روز عقب‌تر می‌افتد. چند وقت قبل واکاوی نسبت به این وضعیت هشدار داده بود و خواستار ورود استاندار به اختلاف میان شهردار و فرماندار شده بود تا بلکه بن‌بستی که سقز در آن گیر افتاده است رها شود، اما با رفتن بودجه به کمیسیون حل اختلاف مشخص شد که این هشدارها و انذارها شنیده نشده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا